Aino Wilhelmine Pähn

Is your surname Pähn?

Research the Pähn family

Aino Wilhelmine Pähn's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Aino Wilhelmine Pähn (Küüts)

Birthdate: (94)
Birthplace: Strakovas, Ouduva kubermangus, Venemaal
Death: August 21, 2010 (94)
Prangli külas, Põlvamaal, Eests (vaata Vaba Eesti Sõna 2/9---2010)
Place of Burial: Tartu, Tartumaa
Immediate Family:

Daughter of Jaan Küüts and Aliide Küüts
Wife of Reverend Elmar Pähn
Mother of <private>; Hele-Mall Ketel; Hillar Pähn and Anne Lall
Sister of Salme Myralda Küüts; <private> Kompus (Küüts) and <private> Morel (Küüts)

Managed by: Henn Sarv
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Aino Wilhelmine Pähn

See oli sel kevadel, kui me Aino Pähna ja tema poega Hillarit nende Põlvamaa kodus Maaritsas Kaare talus viimati külastasime. Siis surus proua Aino meil tugevalt kätt ja embas õrnalt ning vaatas silma oma selge otsekohese pilguga. Serveerides head kanget kohvi imeilusast, veel Ameerikast kaasatoodud serviisist ning pakkudes omaküpsetatud kooki, jutustas õpetaja Elmar Pähna lesk hoogsalt oma tegemistest ning tähelepanekutest. Ta näitas oma vikerkaaretoonides kudumeid, tekke, mida enda sõnul juba aastaid vanadekodusse ja sünnitusmajja kinkimiseks heegeldas. Hoolitseda endast väetimate eest ja saata midagi konkreetset korda, see tung on Aino Pähna saatnud terve pika elu.

Aino Wilhelmine (abiellumiseni Küüts) laulatati Elmar Pähnaga 24. juulil 1937. aastal. Abikaasa oli kaks aastat varem ordineeritud kirikuõpetajaks ja töötanud aasta Võrumaal Urvaste koguduses, mille pastoraadis algas ka noore abielunaise perenaisepõli. Aino Pähn on meenutanud, kuidas nad pastorist mehega sõitsid jalgratastega taluperedesse inimesi kirikusse kutsuma ja pühapäeviti oligi pühakoda kirikulistest tulvil. Aino osales koguduse töös aktiivselt, teotsedes pühapäevakooliõpetajana ning vajadusel ka organistina.

Augustis 1944 algas Aino Pähnale kurnav põgenikupõli. Esimesed viis aastat möödusid Saksamaal. Jõuludeks 1950 jõudis vahepeal viieliikmeliseks kasvanud pere Ameerika Ühendriikidesse. Aino ja Elmar Pähnal oli kolm last: tütred Hele-Malle (1938) ja Anne (1946) ning poeg Hillar (1942), lastest vanim on lahkunud igavikku. Abikaasa Elmar Pähn suri 1992. a.

1996. aastal asus Aino Pähn elama Eestisse poja juurde. Akadeemiliselt kuulus ta korporatsiooni Indla. Olles elu lõpuni Urvaste koguduse liige, armastas ta jumalateenistusteks külastada koguduse abikirikut Heimtalis. Aino Pähna meenutame kui suuremeelset ja teotahtelist Eesti tütart, kes elu viimase hetkeni püsis nooruslikus vaimus ja kristlikus meeles. Aino Pähna põrm tuhastati reedel, 27. augustil; kirikliku talituse viis läbi Urvaste koguduse õpetaja Üllar Salumets. Eesti Kirik http://www.eestikirik.ee/in-memoriam-aino-pahn/

http://www.eesti.ca/malestades-aino-pahna/article29397

Aino oli pikemat aega aktiivne Ameerika eestlaste kogukondades Buffalos, Chicagos ja Torontos.

view all

Aino Wilhelmine Pähn's Timeline

1915
October 11, 1915
Strakovas, Ouduva kubermangus, Venemaal
1938
June 19, 1938
Age 22
Võrumaa
1946
March 8, 1946
Age 30
Rinteln, Alam-Saksi, Saksamaa
2010
August 21, 2010
Age 94
Prangli külas, Põlvamaal, Eests
August 22, 2010
Age 94
Tartu, Tartumaa