Akilina Alekseintytär Mustikainen

Is your surname Mustikainen?

Research the Mustikainen family

Akilina Alekseintytär Mustikainen's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Akilina Alekseintytär Mustikainen (Murto)

Also Known As: "Akuliina"
Birthdate:
Death: June 26, 1988 (92)
Place of Burial: Turku, Finland
Immediate Family:

Daughter of Aleksei Pavelinpoika Murto and Agafia Jemeljanintytär
Wife of Paavo (Pavel) Feodorinpoika Mustikainen
Mother of Olga Salonen; Elisabeth Neuvonen; Esteri Hirvonen; Lempi Mustikainen and Nikolai Murto
Sister of Martta Alekseintytär Hattunen and Mikko Alekseinpoika Murto
Half sister of Vasilei Alekseinpoika Murto; Glikeria Alekseintytär Murto; Jeudokia Alekseintytär Murto and Vassa Alekseintytär Murto

Managed by: Reijo Mitro Savola (Geni Curator)
Last Updated:

About Akilina Alekseintytär Mustikainen

Mummoni Akuliina Mustikainen os. Murto oli ihana ihminen. Hän syntyi 1896 ja kuoli 1988. Hänellä oli neljä tytärtä: Olga, äitini, Esteri, Elisabet ja Lempi, joka kuoli vauvana. Mummoni mies Paavo Mustikainen lähti sotaan eikä enää palannut. Mummo joutui evakkoon Suojärveltä tyttärien kanssa. Hän asui vuorotellen kaikkien lastensa kanssa eikä onneksi joutunut vanhainkotiin ikinä. Hän oli terve aina ja se kerta kun joutui sairaalaan niin se oli menoa. Hän ei osannut lukea. Hän kutoi aina sukkia koko suvulle. Hän oli ortodoksi kuten tyttäretkin, ja tykkäsi käydä kirkossa ja katsoi TV:stäkin jumalanpalveluksia. (Aini Päivi Anneli Kangas)

view all

Akilina Alekseintytär Mustikainen's Timeline

1896
June 4, 1896
1928
December 1928
Age 32
Suojärvi, Finland
1929
August 19, 1929
Age 33
Suojärvi, Finland
1932
June 22, 1932
Age 36
Suojärvi, Finland
1937
December 29, 1937
Age 41
Suojärvi, Finland
1939
October 19, 1939
Age 43
1988
June 26, 1988
Age 92
????
Turku, Finland