Peter Alexander Carl Kunileid

Is your surname Kunileid?

Research the Kunileid family

Peter Alexander Carl Kunileid's Geni Profile

Records for Peter Alexander Carl Kunileid

3 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Peter Alexander Carl Kunileid (Saebelmann)

Also Known As: "Peter Aleksander", "Alexander Carl Säbelmann"
Birthdate: (29)
Birthplace: Audru, Pärnumaa, Eesti
Death: July 27, 1875 (29)
Poltava, Poltavs'ka oblast, Ukraine
Place of Burial: Poltaava kalmistu
Immediate Family:

Son of Friedrich Johannow Säbelmann and Christine Dorothea Säbelmann
Brother of Cäcilie Annette Rosenberg; Emilie Friede Jacobson; Friedrich Ernst Saebelmann and Friedrich August Saebelmann

Occupation: Eesti helilooja
Managed by: Private User
Last Updated:

About Peter Alexander Carl Kunileid

Aleksander Kunileid (õieti Aleksander Saebelmann; 22. november 1845 Audru vald – 27. juuli 1875 Poltava) oli eesti helilooja. Teda peetakse üheks eesti rahvusliku muusika rajajaks.

Aleksander Kunileid (Carl Robert Jakobsoni poolt antud helilooja nimi - Kunileid)) sündis Pärnumaal Audru köstrikooli õpetaja peres. Esimese muusikalise hariduse sai ta isalt, kes mängis orelit ja klaverit. 16-aastaselt läks õppima Valga Cimze seminari, mille lõpetas 1865. Seejärel töötas kolm aastat Paistus õpetajana. Koolimaja juures kirikus oli hea orel ja ümberringi ärgas ärkamisaegne seltskond. Paistu perioodil uuenesid sõpussidemed Carl Robert Jakobsoniga, ta tutvus Jannseni ja Koidulaga. Jakobsoni innustusel asus Kunileid looma I Eesti Üldlaulupeo jaoks laule. 1868-1871 töötas Cimze seminari õpetajana. Sel perioodil valmisid laulud Koidula tekstidele "Mu isamaa on minu arm" , "Sind surmani" ja "Mu isamaa, nad olid matnud". 1869.aasta laulupeol oli Kunileid Jannseni kõrval laulupeo üldjuht ning kooride võistulaulmisel žürii esimees. 1871.aastal siirdus Peterburi, töötas Gatšina lähistel eesti kooli õpetajana ja hiljem Kolppana seminaris. Tervise halvenedes sõitis ta1873.aastal Poltaavasse end ravima. Seal töötas ta õpetajana ja organistina. Ebatavaliselt külm Poltaava talv aga halvendas Kunileiu tervist ja ta suri 1875.aasta suvel. Aleksander Kunileid maeti Poltaava linnakalmistule, mis pärast II maailmasõda likvideeriti.

view all

Peter Alexander Carl Kunileid's Timeline

1845
November 22, 1845
Audru, Pärnumaa, Eesti
1875
July 27, 1875
Age 29
Poltava, Poltavs'ka oblast, Ukraine
????
Poltaava kalmistu