Aleksandra Maria Adolfintytär Hirvikallio

Is your surname Hirvikallio?

Research the Hirvikallio family

Aleksandra Maria Adolfintytär Hirvikallio's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Aleksandra Maria Adolfintytär Hirvikallio (Andersohn)

Swedish: Alexandra Maria Adolfsdotter Hirvikallio (Andersohn)
Also Known As: "Andersson", " Anderson"
Birthdate:
Death: March 15, 1913 (57)
Marttila, Luumäki, Finland
Immediate Family:

Wife of Juho Erkinpoika Hirvikallio
Mother of Helmi Alina Juhontytär Hirvikallio; Hilda Aleksandra Juhontytär Hirvikallio; Eveliina Juhontytär Hirvikallio; Aukusti Juhonpoika Hirvikallio; Juho Vilhelmi Juhonpoika Hirvikallio and 4 others

Occupation: oluenpanijan tytär, vekselimiehen vaimo, vaihtomiehen leski
Managed by: Private User
Last Updated:

About Aleksandra Maria Adolfintytär Hirvikallio

Muuttanut lapsena Helsingistä Kerimäelle 1856.
Muuttanut lapsena Kerimäeltä Luumäelle 1868.


Vanhemmat Adolf Andersohn (1811) ja Gustafva Carolina Stålhane (1815-1861); vihitty 1.4.1838 Helsinki.


Lappeen tuomiokunnan arkisto - Lappeen tuomiokunnan perukirjat 1913-1913 (Eaa:30), jakso 390; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=77478608 / Viitattu 10.7.2020

Perilliset pojat August ja Toivo Alfred, tyttäret Helmi Aliina naimisissa rautatien kirjuri Kaarlo Korpelan kanssa, Hilda Aleksandra ja Kaarin Maria.


No 27, kuulutettu 3.11.1872, vihitty 22.12.1872.
Luumäen seurakunnan arkisto - Vihittyjen luettelot 1846-1873, jakso 41; vigde 1872.
Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7401337 / Viitattu 10.7.2020



Helsinki - Muuttaneet/Ulos 1853-1887, no 8, 8.1.1856 Kerimäelle.
https://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=19855&pnum=23 / Viitattu 10.7.2020
Bryggmästare Adolf Anderson med hustru och 4 barn.


Kerimäen seurakunnan arkisto - Lastenkirjat I 1844-1861 (I Ab:7), jakso 179, sivu 330-331: Moisund; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6570304 / Viitattu 10.7.2020


Luumäen seurakunnan arkisto - Muuttaneet/Sisään 1848-1885, no 1, 4.2.1868 Kerimäeltä.
https://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=14596&pnum=27 / Viitattu 10.7.2020
Bryggmästare Adolf Andersohn med hustru och 5 barn.


Luumäen seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1866-1875 (I Aa:15), jakso 143, sivu 139: Iihola; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=37782907 / Viitattu 10.7.2020
Muuttanut isän, äitipuolen ja sisaruksien kanssa Kerimäeltä 4.2.1868;
Kuulutetttu 3.11.1872; Johan Erikss. Hirvikallio.

Luumäen seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1866-1875 (I Aa:15), jakso 300, sivu 299: Marttila Inhysingar; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=37782958 / Viitattu 10.7.2020
Puoliso Johan Erikss Hirvikallio; vihitty 22.12.1872


Luumäen seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1880-1889 Statsjernvägs personal.
https://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=18998&pnum=321 / Viitattu 10.7.2020

Luumäen seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1880-1889 Statsjernvägs personal.
https://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=18998&pnum=323 / Viitattu 10.7.2020

Luumäen seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1890-1899 Rautatie.
https://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=18999&pnum=444 / Viitattu 10.7.2020


Viipurin läänin henkikirjat - Henkikirja 1905-1905 (Vi:281), jakso 302, sivu 302: Luumäki Marttila;
Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=685046 / Viitattu 10.7.2020

Viipurin läänin henkikirjat - Henkikirja 1910-1910 (Vi:331), jakso 2301, sivu 51: Luumäki Marttila;
Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=698899 / Viitattu 10.7.2020
Vekselimiehen leski Aleksandra Hirvikallio 1855, lapset Karin 1892.


LASTENKIRJAT (omat lapset)
Luumäen seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1866-1875 (I Ab:5), jakso 161, sivu 299: Marttila inhysing; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=37706211 / Viitattu 10.7.2020

Luumäen seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1876-1879 (I Ab:6), jakso 293, sivu 583: Stats-Jernvägs personal; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=37771448 / Viitattu 10.7.2020

Luumäen seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1880-1889 Statsjernvägs personal.
https://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=19100&pnum=302 / Viitattu 10.7.2020

Luumäen seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1890-1899 Rautatie Taavetin asema.
https://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=19101&pnum=224 / Viitattu 10.7.2020

view all 12

Aleksandra Maria Adolfintytär Hirvikallio's Timeline

1855
May 6, 1855
1874
April 5, 1874
Luumäki, Finland
1877
June 18, 1877
Luumäki, Finland
1879
December 20, 1879
Luumäki, Finland
1882
May 17, 1882
Luumäki, Finland
1884
November 6, 1884
Luumäki, Finland
1887
April 2, 1887
Luumäki, Finland
1889
July 31, 1889
Luumäki, Finland
1892
July 7, 1892
Luumäki, Finland