Anna Elisabeth Adamsdotter Liljefors

Is your surname Liljefors?

Research the Liljefors family

Anna Elisabeth Adamsdotter Liljefors's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Anna Elisabeth Adamsdotter Liljefors

Swedish: Anna Lisa Adamsdotter Liljeforss, Finnish: Anna Liisa Aatamintytär
Also Known As: "Anna Elisabet", "Anna Elisabetha", "Anna Lijsa"
Birthdate:
Birthplace: => 28/9 1786, Toivola, Raskula, Sysmä, Finland
Death: after June 25, 1846
(60 v), Virtaa, Sysmä, Finland (gickt)
Immediate Family:

Daughter of Aatami Liljefors and Elisabeth Eriksdotter Liljefors
Wife of Gabriel Gabrielinpoika Linfors
Mother of Eva Sofia Gabrielintytär Linfors; Vilhelmina Gabrielintytär Linfors and Karl Gustaf Gabrielinpoika Linfors
Sister of Michel Adamsson and Aatami Vilhelmi Aataminpoika Liljefors

Occupation: räätälin vaimo / skräddare hustru / tailor's wife
Managed by: Private User
Last Updated:

About Anna Elisabeth Adamsdotter Liljefors

  • Sysmä syntyneet 21.9.1787: Raskula Drag. Tp., Dr. Ad. Liljeforss & Anna Thoma, An:a Lisa
  • Sysmän seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1764-1796 (I Ab:1), jakso 142: Toivola Randacartano ..., Raskula ..., Dragon ; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=9192034 / Viitattu 8.7.2021
  • Sysmän seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1779-1806 (I Ab:2), jakso 144: Ibm. <Toivola> Dragon, ...; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=9192260 / Viitattu 8.7.2021
  • Sysmä vihityt 2.1.1813: Friedricsgård, Drg. Gabriel Lindfors & P. Anna Lisa Liljeforss, Friedricsgård
  • dr An: Lisa Liljefors, abiit 1804 till Gården / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat II 1803-1813 (I Aa:8), jakso 134, sivu 127: <Toivola> N:o 3 Strandgård Drag:; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6929725 / Viitattu 8.7.2021
  • II alin, abiit 1805 Nujala Gård / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat II 1803-1813 (I Aa:8), jakso 131, sivu 124: <Toivola> N:o 3 Strandgård Capit. ; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6929719 / Viitattu 8.7.2021
  • acces: 1805 Strandgård, abiit 1806 Laulala Johan / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat I 1803-1813 (I Aa:7), jakso 378, sivu 350: Saris by <Saarenkylä> N:o 2 Nuijala; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=10184504 / Viitattu 8.7.2021
  • KESKEN
  • Sysmä poismuuttaneet 15.4.1815: Friedricsgård Enberg => Hollola, Corpor. Gabriel Gabr. son Linfors med H:ru, och dotter Eva Sophia, red. 1813
  • tulo: C.T. 25/4 1815 Syssmä, p:so Corp, lähtö: h2 96 / Hollolan seurakunnan arkisto - Rippikirja 1808-1817, jakso 581, sivu 88: Hatzina ...; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6201789 / Viitattu 13.7.2021
  • tulo: h l 88, p:solla lähtö: h L 149 / Hollolan seurakunnan arkisto - Rippikirja 1808-1817, jakso 589, sivu 96: Uskela Mömmölä ...; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6201797 / Viitattu 13.7.2021
  • Hollolan seurakunnan arkisto - Rippikirja 1808-1817, jakso 645, sivu 149: <Paarinpelto> Inh, Lill Kejsari ; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6201850 / Viitattu 13.7.2021
  • KESKEN
  • Sysmä sisäänmuuttaneet 10.10.1819: Friedricsgård <= Hollola Parinpeldo, Corpor. Gabriel Lindefors m. H:ru o. 3 barn
  • Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat II 1814-1821 (I Aa:10), jakso 509: Virdois FredriksGård ; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6930744 / Viitattu 13.7.2021
  • p:so Corp, do = till 237 n. 1822 / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat II 1822-1828 (I Aa:12), jakso 121, sivu 407: Wirdois Fredriksgård; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=8408550 / Viitattu 13.7.2021
  • ifr 407, till 476 / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat I 1822-1828 (I Aa:11), jakso 270, sivu 237: Saaris № 4 Seppälä Gård; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=10184860 / Viitattu 13.7.2021
  • II alin, do = ifr 237 / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat II 1822-1828 (I Aa:12), jakso 196, sivu 476: Otamo N:o 1 Jacola ... Kurenmäki torp; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=8408622 / Viitattu 13.7.2021
  • ... 1836 undergådt ... i kyrkan / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1829-1839 (I Aa:15), jakso 63, sivu 569: Åtamo Handtverkare och Inhysingar ; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=13641295 / Viitattu 8.7.2021
  • KESKEN
  • Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat II 1840-1850, jakso 208, sivu 641: Wirdois By Handtverkare och Inhysingar; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=14343317 / Viitattu 12.7.2021
  • epäselvä, kommentit, Död 25/6 1846 / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat II 1840-1850, jakso 208, sivu 641: Wirdois By Handtverkare och Inhysingar; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=14343317 / Viitattu 12.7.2021
  • Sysmä kuolleet 25.6.1846: Wirdois, skredd. h:u Anna Lisa Lindfors, gickt, 60 v.
view all

Anna Elisabeth Adamsdotter Liljefors's Timeline

1787
September 21, 1787
Sysmä, Finland
1812
September 23, 1812
Sysmä, Finland
1815
May 25, 1815
Hollola, Finland
1818
August 18, 1818
Hollola, Finland
1846
June 25, 1846
Age 58
Sysmä, Finland