Anna Jacobsdotter Tyckä

Is your surname Tyckä?

Research the Tyckä family

Anna Jacobsdotter Tyckä's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Anna Jacobsdotter Tyckä

Finnish: Anna Jaakontytär Tykkä
Also Known As: "Nopain"
Birthdate:
Death: December 02, 1836 (39-48)
Tykkä, Mämmälä, Vehkalahti, Finland
Immediate Family:

Daughter of Jacob Thomasson Tykkä and Eva Jaakontytär Tykkä
Wife of Elias Juhonpoika Nopanen
Mother of Maria Christina Eliasdotter Tyckä
Sister of Maria Jaakontytär Rysä; Joonas Jaakonpoika Tykkä; Jaakko Jaakonpoika Tykkä; Liisa Jaakontytär Tykkä and Christina Jacobsdotter Tyckä

Managed by: Mirka Väärtinen (Geni Curator)
Last Updated:

About Anna Jacobsdotter Tyckä

Vehkalahti, lastenkirja [Syntyneiden ja kastettujen luettelot 1730-1816 (I C:1)], Mämmälä Tykkä http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7140373

Sippola, Pää- ja rippikirjat 1799-1817 (I Aa:2), Mämmälä Tykkä http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6142369 vihitty Bamböle Nopanen

Vehkalahti, Pää- ja rippikirjat 1793-1819 (I Aa:4), Pampyöli Nopanen http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7706768 Tässä näyttäisi Elias Aataminpojan vaimolta, edellinen vaimo merkitty kuolleeksi 1816, seuraavassa rippikirjassa vaimona kuitenkin Maria Tuomaantytär, joka kuitenkin ensin kirjattu Jaakontyttäreksi...

Vihkimerkintöjä löytyy kuitenkin Eliaalle vain kahden muun vaimonsa kanssa! Mutta: olisiko tässä Eliaalla väärä patronyymi vai onko Anna todellakin vihitty Elias Juhonpojan kanssa?

Vehkalahti vihityt 30.6.1816 Bamböhle Nopanen Änkl: Lbn: Elias Johanss: Pig: Anna Jacobsd:r Mämmälä
Vehkalahden seurakunnan arkisto - Vihittyjen luettelot 1801-1827 (I Eb:4), jakso 23; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=78541682 / Viitattu 29.6.2019

1820-1831 kirjassa Elias Johanssonin s. 19.5.1780 vaimona Anna Jacobsdotter s. 1792, aiemmassa 1815-1819 Maria Isaacsdotter död 1816 ifr Elimä (ja sitten Helena Jacobsdotter fr Puhakka?)

Vehkalahden seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1793-1819 (I Aa:4), jakso 349: ; Bambohle Nopanen; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7706765 / Viitattu 29.6.2019

Vehkalahden seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1820-1831 (I Aa:5), jakso 29, sivu 23: Bamböle Nopanen; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7679908 / Viitattu 29.6.2019

Sippolan seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1818-1835 (I Aa:3), jakso 299, sivu 132: Mämmälä Juura, Tyckä; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6141952 / Viitattu 30.6.2019

Sippolan seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1836-1846 (I Aa:4), jakso 149, sivu 132: Mämmälä Tyckä; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6144823 / Viitattu 30.6.2019 / d. 2.12.1836

2.12.1836 4.12.1836 Mämmälä Tyckä e:a Anna Jacobss: vattusot 44

-> papilta menneet sekaisin kaksi eri Eliasta ja näiden vaimot?

Elias Johanssonin ja Anna Jacobsdotterin lapset:

  • 15.2.1818 18.2.1818 Bamböhle Nopanen Elias Joh:ss: Anna Jac:d:r 24 Eva Christ:
  • 10.6.1819 15.6.1819 Bamböhle Nopain Elias Joh:ss: Anna Jac:d:r 37 Anna Elisab:
  • 28.7.1820 30.7.1820 Bamböhle Nopanen Elias Joh:ss: Anna Jac:d:r 32 Carl Gust:
  • 19.9.1823 22.9.1823 Bamböhle Nopanen Elias Joh:ss: Anna Jac:d:r 25 Maria Christ:
  • 30.1.1826 31.1.1826 Bamböhle Nopain Elias Joh:ss: Anna Jac:d:r 36 Erik
  • 7.8.1828 11.8.1828 Bamböhle Nopanen Elias Joh:ss: Anna Jac:d:r 37 Helena
view all

Anna Jacobsdotter Tyckä's Timeline

1792
1792
1823
September 19, 1823
Nopanen, Pampyöli, Vehkalahti, Finland
1836
December 2, 1836
Age 44
Tykkä, Mämmälä, Vehkalahti, Finland