Anniche Jonsdatter Friis

Is your surname Friis?

Research the Friis family

Anniche Jonsdatter Friis's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Anniche Jonsdatter Friis

Also Known As: "Annechen Johannesdatter /Wegner/"
Birthdate:
Death: 1733 (94)
Immediate Family:

Daughter of Johan Pederson Friis and Maren Jørgensdtr.
Wife of Jakob Thomasson Wegner
Mother of Tomas Jacobsen Wegner; Anna Jacobsdatter Wegner; Christen Wegner; Svaniche Maria Jacobsdatter Wegner and Johannes Jacobsen Wegner

Managed by: Private User
Last Updated:

About Anniche Jonsdatter Friis

  • Ætt og heim, Rogaland historie- og ættesogelag 1948, side 20, nr. 2

Ætt og heim, Rogaland historie- og ættesogelag 1948, side 20, nr. 2

2. Lensmann Jakob Tomassen Wegner, f. 13.juni 1645, grl. 30. oktober 1711, var lensmann i Høle. I 1696 den 24. mars fekk han bygselseddel på 1. laup sm. i garden Ims, som mor hans hadde brukt. Han vart g. 15. oktober 1679 m. Annichen Johansdtr. Friis, grl. i 1733, 74 år. Ho var dotter til tollvisitør i Stavanger, Johan Pettersen Friis, grl. 12. august 1691, 80-81 år gl., og Maren Jørgensdtr., grl. 2. desember 1691, 52 år gl. Den 16. november 1733 er det sk. etter <<dyderige og gudfryktige matrone>> Anniche Johansdtr. Friis på Ims i Høle. Netto eiga var 32-0-18 rdl.

Born: a) Johannes Jakobsen Wegner (sjå nedanføre) død, og hans born var: Anniche g. m. Bjørn Selvik, Boel trulova med Jens Andersen Ims. b) Tomas Jakobsen Wegner var død i Kjøbenhavn, og hadde lete etter seg Jakob, Anniche, og ei dotter som ein ikkje visste namnet på. c) Anna Jakobsdtr. Wegner g. m. Endre Andersen Ims. d) Svaniche Jakobsdtr. Wegner budde i København. e) Christen Jakobsen wegner, er n. eit par gonger, men ikkje i sk. e. mor si. I ein dom om skatt på laksefisket i Ims, er n.: Kristen og Jakob søner av Anna Trane, enkja e. bispen Marcus Humble. I landskyldboka åt bispen: C B p. 23, fol. 683-84, er n. for garden Ims: Christen Tomassen brukar 2 laup sm., Jakob Tommassen brukar 2 laup s, m ,

view all

Anniche Jonsdatter Friis's Timeline

1639
1639
1680
July 1680
Age 41
Høle, Rogaland, Norway
1687
1687
Age 48
Ims, Høle, Rogaland
1695
1695
Age 56
1733
August 30, 1733
Age 94
November 16, 1733
Age 94
1733
Age 94
????
Ims, Høle, Rogaland
????