Arnbjørn Guttormsson, løgmaður 1531-1543

Is your surname Guttormson?

Research the Guttormson family

Arnbjørn Guttormsson, løgmaður 1531-1543's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Arnbjørn Guttormson (Guttormsen)

Also Known As: "Arnbjørn Anders Guttormsen Arnbjørnsen"
Birthdate:
Birthplace: Húsavík, Faroe Islands
Death: Died in Sumba, Suðuroy, Faroe Islands
Place of Burial: Sumba, Faroe Islands
Immediate Family:

Son of Guttorm Nilsson Torsnes (Nicolausson), Lagmann i Bergen and Herborg (Ríka) Nielsen
Husband of ? Guttormsen; Herborg Einvoldsdatter; Guðrun; Herborg Ivarsdatter Torsnes and Cesilia Guttormsdatter
Father of Morten Andersen; Eyðun Andersen, Før. 2. próstur; Guttormur Arnbjarnarson; Herborg Arnbjørnsdatter; Guttorm Andersen and 3 others
Brother of Gotskalk Guttormsen
Half brother of Jon Guttormson Larsgård; Anders Guttormson; Nils Guttormson Torsnes; <private> and Arnbjørn í Húsavík

Occupation: Odelsbonde Husavik, Bóndi í Húsavík, Bóndi, Óðalsbóndi í Húsavík, Føroya Løgmaður 1531- 1543 (Eisini løgmaður í Hetlandi), Kálgarði, Løgmaður, Bóndi og løgmaður, løgmadur 1531-43, Lagmand, Óðalsbondi, Skarvanes- Húsavík, Løgm
Managed by: Private User
Last Updated:

About Arnbjørn Guttormsson, løgmaður 1531-1543

  1. 3303

Biografi

Født 1490.

Samliv og børn

Gift 1510 med Herborg Olesdatter. Født 1495

børn.

. Guttorm Arnbjørnsen. Født 1520 i Húsavík, Færøerne.

 Herborg Arnbjørnsdatter.   Født 1512 i Húsavík, Færøerne. Død 1542 i Nes, Færøerne.  

Biografi

Født 1490. Død 1543 i Sumba, Færøerne. Færøernes lagmand fra 1531 - 43.

Samliv og børn

Gift med ?.

Børn

 Guttorm Andersen.   Født 1515. Død 19 maj 1571 i Bergen, Norge. Færøernes lagmand 1544 - 71.  
 Eufemia Andersdatter.  Født 1520. Død 1570 i Voss, Norge.  
 Sivert Andersen.  Født 1525 i Sumbø ?. Død 1584 i Hoyvík, Tórshavn sogn, Færøerne.  
 Eydun Andersen.   Født 1535 i Sumba, Færøerne. Død 1583 i Nes, Færøerne. Sognepræst på Østerø 1566 - 83, provst 1566 - 79.  
 Morten Andersen.  Født 1543 i Sumba, Færøerne.  
 Niels Andersen.  Født 1543. Død 1630 i Klaksvík, Færøerne.  

Budde på Meløe.


http://www.nermo.org/slekt/d0004/g0000033.html#I14991

   * RESIDENCE: Bosatt på Meløy, Helgeland
   * BIRTH: (Anbjørn/Ambjørn) (ca.1460?) (usikker eksistens)
   * BAPTISM: til Meløy 

usikkert ekteskap

Sl. Gran's våpen er en høyrevendt øks, på hjelmen to væpnede (panserbeslåtte) armer som holder et løvtre) (Tore Vigerust, innl. deb. 29758, DA, 23.04.2005


Bústaður: Skarvanes-Húsavík
http://www.geocities.com/tausen.geo/per00375.htm#0


http://www.nogn.dk/NyGEN/0002/1474.htm

Funnet 20. Juni 2014: http://sok.riksarkivet.se/sbl/Presentation.aspx?id=16776

Biografi

Født 1460. Død 1540 i Jondal, Torsnæs. Lagmand, for Gulating ca. 1490, for Bergen ca. 1509 til 1539.

Samliv og børn

Gift med

Herborg Enevoldsdatter. Født 1470 i Húsavík, Færøerne.

Arnbjørn Guttormsen. Født 1490. Anders Guttormsen. Født 1490. Død 1543 i Sumba, Færøerne. Færøernes lagmand fra 1531 - 43. Gift med

.

Niels Guttormsen. Født 1520. Død 1582 i Torsnæs.


3305 Lagmand for Gulating ca 1490, for Bergen 1509-1536.

Frillelevned (med Herborg Enevoldsdatter, ca 1470 Húsavík, #3306)


Bústaður: Húsavík

Sonur Guttorm løgmanns í Dali


Nevnt 1497-1539.

Lagmann i Bergen.

Kilde: Jo Rune Ugulen "Ei undersøking i den sosiale samansetjinga av den jordeigande eliten på Vestlandet i mellomalderen"

Den tredje broren, Guttorm Nilsson (Nikolasson), er nemnt første gong i denne saka. I 1509 er han nemnt første gong som lagmann i Bergen, eit embete han hadde til 1539. Han hadde såleis lenger funksjonstid enn nokon annan kjent lagmann i seinmellomalderen. I åra 1526– 1531 fekk han jamvel Gloppen prestegjeld i Nordfjord som eiga forlening. 1553 Etter 1539 kan eg ikkje sjå at han er omtalt i live. Omskrifta på seglet hans er forvirrande, men det er nok tale om rett mann. Han er tillagt eit tilsvarande våpen i dei norske våpenbøkene frå siste del av 1600-talet også.1554 -------------------- Biografi

Født 1460. Død 1540 i Jondal, Torsnæs. Lagmand, for Gulating ca. 1490, for Bergen ca. 1509 til 1539.

Samliv og børn

Gift med

Herborg Enevoldsdatter. Født 1470 i Húsavík, Færøerne.

Arnbjørn Guttormsen. Født 1490.

Anders Guttormsen. Født 1490. Død 1543 i Sumba, Færøerne. Færøernes lagmand fra 1531 - 43.

Gift med

.

Niels Guttormsen. Født 1520. Død 1582 i Torsnæs.


1.3305

Lagmand for Gulating ca 1490, for Bergen 1509-1536.

Frillelevned (med Herborg Enevoldsdatter, ca 1470 Húsavík, #3306)


Bústaður: Húsavík

Sonur Guttorm løgmanns í Dali


Nevnt 1497-1539.

Lagmann i Bergen.

Kilde: Jo Rune Ugulen "Ei undersøking i den sosiale samansetjinga av den jordeigande eliten på Vestlandet i mellomalderen"

Den tredje broren, Guttorm Nilsson (Nikolasson), er nemnt første gong i denne saka. I 1509 er han nemnt første gong som lagmann i Bergen, eit embete han hadde til 1539. Han hadde såleis lenger funksjonstid enn nokon annan kjent lagmann i seinmellomalderen. I åra 1526– 1531 fekk han jamvel Gloppen prestegjeld i Nordfjord som eiga forlening. 1553 Etter 1539 kan eg ikkje sjå at han er omtalt i live. Omskrifta på seglet hans er forvirrande, men det er nok tale om rett mann. Han er tillagt eit tilsvarande våpen i dei norske våpenbøkene frå siste del av 1600-talet også.1554


Føroya Løgmaður 1531- 1543 (Eisini løgmaður í Hetlandi)

http://www.porkeri.info/AttarbondiSuduroy/Dalbergs.web/per01411.htm#0

view all 23

Arnbjørn Guttormsson, løgmaður 1531-1543's Timeline

1490
1490
Húsavík, Faroe Islands
1503
1503
Age 13
Húsavík, Faroe Islands
1515
1515
Age 25
Sumba, Suðuroy, Faroe Islands
1515
Age 25
Bergen, Bergen, Hordaland, Norway
1520
1520
Age 30
Húsavík, Faroe Islands
1520
Age 30
í Skálavík
1531
1531
- 1543
Age 41
1543
1543
Age 53
Sumba, Suðuroy, Faroe Islands
1543
Age 53
Sumba, Suðuroy, Faroe Islands