Is your surname Maasikas?

Research the Maasikas family

Arnold Maasikas's Geni Profile

Records for Arnold Maasikas

1,337 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Related Projects

Arnold Maasikas

Also Known As: "Arno"
Birthdate: (74)
Birthplace: Limuska talu, Kosu, Kuusalu, Harjumaa
Death: February 18, 1990 (74)
Limuska talu, Kosu, Harjumaa
Place of Burial: Harjumaa
Immediate Family:

Son of Tõnu Maasikas and Johanna / Anna Maasikas
Brother of Richard Maasikas; Heinrich Maasikas; Benita Valentina Maasikas and Wilma Maasikas

Occupation: Anijal Edu kolhoosi autojuht. Kehra sovhoosis farmi mehaanik.
Managed by: Ilmar Raudmägi
Last Updated:

About Arnold Maasikas

Sünd: Saaga EAA.1216.1.277:461?379,1928,1761,212,0

Õde Benita Valentina mälestused: Kui me Kiiu 6klassilise algkooli ära lõpetasime, jäime Riksi ja Arnoga koju tööle, kus oli seda palju, sest kui isa selle talu ostis, oli ta armetus olukorras: põllud kive täis, kohati kivi kivis kinni, heinamaa võsa ja mättaid täis. Hein ja vili tulid kõik vikatiga maha niita.

Kui poisid suuremaks kasvasid, hakkasid nad isaga koos heinamaad võsast puhastama ja kraave kaevama. Siis osteti niidumasin ja looreha, heinategu läks kohe palju kergemaks. Heinamaal olid laod, kuhu kuiv hein sisse pandi. Kui heina rohkem oli ja kõik ladudesse ära ei mahtunud, siis tehti lisaks veel heinakuhjasid.

Et tööd kergendada, osteti 1930. a. viljapeksugarnituur ja mootor. See peksis talu vilja ühe päevaga läbi. Masin oli Rootsi firmalt "Svetsia" ja mootor saksa oma "Deutz".

Masinisti ametisse hakkas Arno. Tema käis peale Kiiu kooli lõpetamist sealsamas Kiiu Täienduskoolis ja sai hr. Lehelt vajalikud teadmised masina-asjanduses. Kui oma vili pekstud sai, hakkas ta oma küla, hiljem ka naaberkülade rahvast aitama. Kaugele kostus siis masina undamine ja mootori rütmiline popsumine.

Kui Arno aega läks teenima, asus tema asemele Riks. Ka temal oli masina käsitlemine selge.

Arno käis hiljem veel Tallinnas autojuhtide kursustel ja sai vastavad paberid. Ka fotoaparaadi ostis ta, et sellega pilte mälestuseks teha.

Noorespõlves külanoortega koosolles oli Arno sageli pillimeheks. Ta oskas mängida mitut pilli, nagu nt lõõtsa, harmoonikat, mandoliini ja isegi klaverit.

Lahkus kodust 1938. a. Nimelt pärandas üks kauge sugulane temale Kahala külas Uuekopli talu. Arno asus kohe sinna elama.

Paari aasta pärast toimus riigipööre, siis tuli sõda. Esialgu ei mobiliseeritud mehi, kes üksinda talu pidasid. Hiljem tuli ikkagi minna.

Pärast sõjavintsutusi ja võõrsil vangisolekut tuli ta 1946. a. jälle kodumaale tagasi. Elama jäi ta isakoju Liimuskale. Tööl hakkas käima Kuusalu Põllumajandusühistus traktoristina.

Alguses käis ta uusmaasaajate ja talupidajate maid kündmas, hiljem, kui kolhoosid asutati, kündis sealseid põlde. Kui põllumajandusühistud likvideeriti, asus ta "Edu" kolhoosi Anijal. Hiljem liideti "Eduga" teised väikesed majandid ja moodustati Kehra sovhoos. Seal töötas ta autojuhina kuni pensionile minekuni 1977. a.

Et jalavaeva vähendada ja et hõlpsam oleks tööl käia, ostis Arno endale külgkorviga mootorratta. 1979. a. sai ta Kehra sovhoosi kaudu auto-ostu loa ja siis tõi ta ära sinise LUAZ-i 969 M. Sellega sõitis ta Kuusalust toidumoona tooma ja võttis Kosu küla naisi ka peale.

view all

Arnold Maasikas's Timeline

1915
September 13, 1915
Kosu, Kuusalu, Harjumaa
1990
February 18, 1990
Age 74
Kosu, Harjumaa
????
Harjumaa