Arnold Matiisen, ♊

Is your surname Matiisen?

Research the Matiisen family

Share your family tree and photos with the people you know and love

 • Build your family tree online
 • Share photos and videos
 • Smart Matching™ technology
 • Free!

Arnold Matiisen, ♊

Birthdate:
Birthplace: Reval (Tallinn), Harjumaa
Death: September 18, 1992 (86)
AB, Canada
Immediate Family:

Son of Jaan Mattisen and Julie Henriette Mattisen
Husband of Salme Matiisen
Father of Private and Private
Brother of Adele Matiisen; Voldemar Matiisen and Alfred Matiisen, ♊

Managed by: Private User
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Arnold Matiisen, ♊

 • Sündinud UKJ 17. juulil 1906 Tallinnas
 • Kuulus klubidesse Nõmme Kalju, NMKÜ, AMEK, Kalevipoeg, Tallinna Kalev, Tallinna Sport
 • Eesti meister korvpallis 1927
 • Eesti meister võrkpallis 1927
 • Eesti meister jääpallis 1933
 • 4kordne Eesti meister pesapallis
 • Kolm mängu Eesti korvpallikoondises
 • Üks mäng Eesti jalgpallikoondises
 • 4 mängu Eesti pesapallikoondises
 • Suri 18. septembril 1992 Kanadas Albertas

Mitmekülgne pallur Nõmme Kaljust

27.02.2008 Tiit Lääne

Eesti jalgpalli rahvuskoondise värve kaitsnud Arnold Matiisen oli meie sõjaeelses spordielus värvikas tegija, kuni ta 1937. aastal venna kutsel Kanadasse emigreerus. See saigi tema uueks kodumaaks.

Nõmme Kaljust sporditeed alustanud ja Tallinna Kalevis ja Spordis jätkanud Matiisen oli erakordselt mitmekülgne pallur. Neljal alal (korvpall, võrkpall, jääpall, pesapall) tuli ta Eesti meistriks. Jalgpallis, korvpallis ja pesapallis esindas ta Eestit kaheksal maavõistlusel. Matiiseneid oli kolm venda: Voldemar ja kaksikud Arnold ja Alfred. Kui Arnold mängis sünnimaal veel edukalt jalgpalli, siis Alfred lahkus parema elu otsingul tõotatud maale 1929. aastal. “Onu kutsunud isa endale kogu aeg järele, kuid asja sai sellest alles kaheksa aastat hiljem,“ ütleb Albertas elav tütar Tiina Matiisen.

“Isa ja ema abiellusid 1936. aastal ja järgmisel aastal asusid nad elama Kanadasse, Albertasse. Emale siin ei meeldinud, ta olla end õhtuti magama nutnud,” meenutab tütar Tiina.

Jalgpallis arvati Matiisen paremkaitsjana Eesti koondisse 1926. aastal mänguks Rootsi vastu, mis kaotati Kadriorus 1 : 7. Erakordne on aga see, et samal aastal kaitses ta rahvusvärve ka korvpallis. Tema sõnul oli isa jalgpallurikarjäär saanud lõpu põlvevigastuse järel. “Isa oleks tahtnud veel kindlasti mängida, sest ta oli spordist üdini sisse võetud, kuid jalavigastus lõpetas tema karjääri. Kui nad emaga 1937. aasta jaanilaupäeval Kanada pinnale astusid, oli tema sporditee minevik. Alberta provintsis Eckville'is sai temast talupidaja.” Kuigi Arnold Matiiseni aktiivne sportimine lõppes 1929. aastal, tuli ta veel neli aastat hiljem Spordi meeskonnaga Eesti jääpallimeistriks. Tütre meenutuste kohaselt tegid jalgpalliga viga saanud põlved isale vanaduses järjest enam liiga. “Kümmekond aastat enne tema surma olid mõlemad põlved opereeritud. Aga ta oli vaatamata haigetele jalgadele 1979. aastal Eestiski käinud. Pärast lahkumist esimest ja viimast korda.”

Tiina Matiiseni meenutuste kohaselt oli isa andunud spordisõber elu lõpuni. “Nooruses oli ta mitmekülgne sportlane. Võrkpalli õpetas ta kõige enam meilegi. Samuti oli ta väga sisse võetud kiiruisutamisest. Võib-olla sellepärast, et ta pidi noorena pikka aega ootama, enne kui vanaisa talle uisud meisterdas.”

Kanadas elades oli perekond Matiisenite lemmikala mõistagi jäähoki. Seda vaadati alati perekonnaga koos. “Isa lemmikklubi oli aastaid Montreal Canadiens. Viimastel aastatel kiindus ta Edmontoni meeskonda,” teab tütar Tiina.

http://www.neljas.ee/est/?news=925400&category=2

Arnold Matiisen was an outstanding athlete in Estonia and played on four national teams, including soccer and volleyball. He was an enthusiastic member of the Medicine Valley Estonian Society and played a leadership role in many activities. http://www.albertasource.ca/abestonians/people/second/matiisen_arnold.html

Arnold and Salme Matiisen immigrated to Canada in 1937. After a brief stay in Mundare, Alberta they arrived in the Eckville district circa 1940. http://www.albertasource.ca/abestonians/people/third/matiisen.html

Arnold Matiisen (sündis 1906 Eestis – suri Edmontonis Kanadas) oli eesti jalg- ja võrkpallur.

https://et.wikipedia.org/wiki/Arnold_Matiisen

http://www.aehs.ca/heritage/people/third/matiisen.html

view all

Arnold Matiisen, ♊'s Timeline

1906
July 4, 1906
Reval (Tallinn), Harjumaa
1992
September 18, 1992
Age 86
AB, Canada