Is your surname Turp?

Research the Turp family

August Turp's Geni Profile

Records for August Turp

32,494 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

August Turp

Birthdate: (106)
Birthplace: Aidu vald, Paistu khk., Viljandimaa
Death: June 03, 1993 (106)
Kurtna, Harjumaa
Place of Burial: Nõo kalmistu
Immediate Family:

Son of Andres Turp and Ann Turp
Husband of Helmi Alide Turp
Father of Salme Turp; Helga Turp; Private and Aksel Turp
Brother of MATS Turp and Salme Nõmme
Half brother of Jaan Turp; Andres Turp; Kadri Turp; Anno / Anu Turp; Peeter Turp and 5 others

Managed by: Aidi Pajumäe
Last Updated:
view all 20

Immediate Family

About August Turp

August Turp (23. märts/4. aprill 1887 Aidu vald (Paistu kihelkond) – 3. juuni 1993 Kurtna) oli Eesti pikaealine.

Artukkel temast raamatus "Tuntud elvalasi läbi aegade" (Tartu, 2006) lk. 178-179.

1909 asus August Turp elama Tartumaale, kus töötas Tõravere koolmeistri ja koolijuhina 40 aastat.

1925 sooritas ta Treffneri gümnaasiumis keskkooli lõpueksamid, läbinud enne Tartu õhtukooli juures kolmed suvekursused. Tõraveres laste õpetamise kõrvalt lõpetas ta 1932 Tartu ülikooli pedagoogika ja filosoofia teaduskonna kõrgema astme laudatur'i ulatuses, rahvaluule ja etnograafia approbatur'i ulatuses, kinnitas rektor Johan Kõpp oma allkirjaga lõpudiplomil.

1949 viidi August Turp käsukorras üle õpetajaks Elva Keskkooli, kus ta andis ajalugu, psühholoogiat, loogikat, saksa, inglise ja ladina keelt. Õpetajatööd jätkas ta ka pensionieas kuni 75 aasta vanuseni, andes Rõhu koolis matemaatikat, anatoomiat ja keemiat, Ranna koolis vene ja eesti keelt ning Kallastel saksa keelt. https://et.wikipedia.org/wiki/August_Turp

August Turp (1887–1993) käis Oskar Lutsu kangelastega ühel ajal külakoolis. Sel ajal oli see maalapse esimene ja suuremale osale viimane õppeasutus enne elukooli, nagu kirjutab Nõukogude Õpetaja 1.05.1987. August Turp sündis Aidu vallas, kus isa pidas popsikohta. Tema õpetajakarjäär sai alguse karjapoisiametist. August Turpi iseloomustas alaline püüe hariduse, valguse, tarkuse poole. Valla-, küla- ja kihelkonnakoolile järgnesid Sindi ministeeriumikooli juures asunud pedagoogilised kursused. Õppeained olid seal samad, mis kihelkonnakoolis, kuid nõudmised palju suuremad. Uute ainetena õpetati pedagoogikat, mitmesuguseid metoodikaid, didaktikat, viiuli- ja orelimängu. Igal mehel oli oma viiul, sellega tuli anda laulutunde. Praktilisteks tundideks valmistati ette üksikasjalik konspekt, kus esitatud kõik küsimused ja oodatavad õpilaste vastused. Tunnid anti peast, klassid olid suured ja vabrikulapsed ulakad. Sindi kursustel sai vene keel selgeks kõnes ja kirjas. Täieõigusliku õpetaja kutse omandamiseks tuli sooritada Pärnu gümnaasiumi juures kutseeksami nõukogu ees katsed. Sattunud oma koduvallas külakoolis kirikuvöörmündri ja pastori viha alla (poisike rikkunud kooli ära), asus ta 1909 Tartumaale, kus töötas Tõravere koolmeistri ja koolijuhina 40 aastat. 1925 sooritas ta Treffneri gümnaasiumis keskkooli lõpueksamid, läbinud enne Tartu õhtukooli juures kolmed suvekursused. Tõraveres laste õpetamise kõrvalt lõpetas 1932 Tartu ülikooli pedagoogika ja filosoofia teaduskonna kõrgema astme laudaturi ulatuses, rahvaluule ja etnograafia approbaturi ulatuses, kinnitab rektor Kõpp oma allkirjaga lõpudiplomil. 1949 viidi August Turp käsukorras üle Elva keskkooli õpetajaks, andis ajalugu, psühholoogiat, loogikat, saksa, inglise ja ladina keelt. Õpetajatööd jätkas ta ka pensionieas, kuni 75 aasta vanuseni, andes Rõhu koolis matemaatikat, anatoomiat ja keemiat, Ranna koolis vene ja eesti keelt, Kallastel saksa keelt. Vaimsus karastab hinge ja keha. Kui hinges pole tigedust, valet ega saasta, on ka aastate koorem kergem kanda, teadis ta. Kadestusväärne mälu pluss keelteoskus tuli kasuks kodu-uurimise otstarbeks arhiivides tuhnimisel. Nii sündis Tõravere küla ja kooli ajalugu. Veel saja-aastaselt kirjutas värssjutustust “Rannamõisa mõrsja”, mille aluseks Ranna kooli aastail kuuldud rahvapärimused. “Me vaatasime sinu poole üles, sest sa ei teinud kunagi midagi valesti. Sa kas vaikisid või kõnelesid tõtt,” ütles August Turbi õpilane, kes ka ise tema jälgedes õpetajaks sai, oma õpetaja 106. sünnipäeval.

Saaga EAA.1259.1.333:255?404,1006,3649,137,0

view all

August Turp's Timeline

1887
March 23, 1887
Aidu vald, Paistu khk., Viljandimaa
1918
September 1, 1918
Age 31
Viljandimaa
1921
February 24, 1921
Age 33
Viljandimaa
1926
June 26, 1926
Age 39
Meeri
1993
June 3, 1993
Age 106
Kurtna, Harjumaa
????
Nõo kalmistu