Aune Laurintytär

public profile

Aune Laurintytär's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Aune Laurintytär

Swedish: Agneta Larsdotter
Also Known As: "Agnes Laurintytär"
Birthdate:
Death: after 1694
Tapiala, Myysälä, Kuhmoinen, Finland
Immediate Family:

Wife of Sipi Erkinpoika Myysälä
Mother of Caisa Sigfredsdotter Ottele; Pertti Sipinpoika Myysälä; Liisa Sipintytär Myysälä; Erik Sipinpoika Heimala and Kirsti Sipintytär Närvä Hauvala

Occupation: Myysälän emäntä, Kuhmoinen Tapiala
Managed by: Private User
Last Updated:

About Aune Laurintytär

Patronyymi Laurintytär/Larsdotter on epävarma:
Tytär Kirstin avioituessa toisen kerran, Sysmään, mainitaan myös hänen vanhempiensa nimet: Sipi Erkinpoika ja Aune Laurintytär. Tämä lienee ainoa kirjallinen merkintä Aunen patronyymistä, joten se jää hieman epävarmaksi (SB 08/2018).

Kuhmoinen SAY 1674- s.13 Tapiala Myysälä http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=660583
SAY 1694- s.13 Tapiala Myysälä http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=660638

view all

Aune Laurintytär's Timeline

1660
1660
1682
1682
Age 22
Kuhmoinen, Finland
1682
Age 22
Kuhmoinen, Finland
1692
August 7, 1692
Age 32
Kuhmoinen, Finland
1694
1694
Age 34
Kuhmoinen, Finland
1695
April 3, 1695
Age 34
Kuhmoinen, Finland
1710
1710
Age 34
Kuhmoinen, Finland