Bengt Nilsson (Schack av Skylvalla)

Is your surname Nilsson (Schack av Skylvalla)?

Research the Nilsson (Schack av Skylvalla) family

Bengt Nilsson (Schack av Skylvalla)'s Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Bengt Nilsson (Schack av Skylvalla)

Also Known As: "Bengt Murmästare", "Bengt Skrivare"
Birthdate:
Death: 1565
Immediate Family:

Son of Nils Gjordrson (Schack av Skylvalla) and Margareta (Joensdotter?)
Husband of Ingegärd Nilsdotter
Father of Elin Bengtdotter Schack av Skylvalla and Johan Bengtsson Schack av Skylvalla
Brother of Erik Nilsson Schack af Skylvalla

Managed by: Private User
Last Updated:

About Bengt Nilsson (Schack av Skylvalla)

Bengt Nilsson (Schack)

Han kallades även Bengt Murmästare (1540) eller Bengt Skrivare (1548) och var fogde i Stäks län (F15) 1540-48 och på Ekolsunds gård (F14) 1549-1553. Innehade fogdesysslan i Åkers och Selebo härad (F65) 1554-64 samt även i Åsunda härad (Uppland) och Siende härad (Värmland) 1557-58, i Åsunda ensamt 1559-61 och i sistnämnda härad och i Trögd 1562-63.

Den första gången han återfinns i löneregisterna är 1549-50 på Ekolsunds gård. Skrivare var då Simon Skrivare, som fick både jullön 1549, kontant klädesersättning 1549 och valborgsmässolön 1550, medan Bengt bara fick det senare, vilket tyder på att skrivaren fanns där redan när den nye fogden tillträdde. Skrivaren stannade också kvar vid nästa fogdebyte 1553. Av lönelistan att döma anställdes bara en ny fogdesven vid Bengts tillträde och två slutade. Den fogdesven som anställdes var Tomas Henriksson som stannade länge i fögderiet och avancerade via underfogdearbetet till fogdesysslan 1565. Han gjorde alltså egen karriär och följde inte sin chef. När Bengt 1554 blev fogde i Åkers och Selebo härad återfanns ingen av personalen från Ekolsund i det nya fögderiet, däremot övertogs företrädaren Palne Perssons skrivare Henrik Bengtsson som stannade till 1560. Fogdetjänarna var alla nya jämfört med föregående år. 1555 när det ryska tvåårskriget[29] pågick anställdes två ersättare för de tre fogdetjänare som angavs vara i Finland, och de återkom inte till fögderiet. Fogdetjänarna byttes ut under åren och 1561 kom det en ny skrivare som bara stannade ett år. 1562 kom den nya skrivaren Göran och nu fanns det fyra fogdetjänare. Året därefter slogs Åsunda och Trögds härad samman till ett fögderi och Bengt Nilsson, Göran Skrivare och deras fyra fogdetjänare utökades med fogdetjänarna från Trögd, förutom en som slutade, och sju nyanställda. Det torde nu vara bekräftat att det var mycket ovanligt att medarbetarna följde fogden.