Benkt Nikolasson Eiker, (Halland)

Is your surname Eiker?

Research the Eiker family

Benkt Nikolasson Eiker, (Halland)'s Geni Profile

Records for Benkt Eiker

9,007 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Benkt Nikolasson Eiker (Halland), (Halland)

Norwegian: Benkt Nikolasson Halland, (Halland)
Also Known As: "Benedictus Nielisson", ""bøyet arm"", "Bendikt", "Benedikte", "Bengt", "Nikulassøn"
Birthdate:
Birthplace: Eiker, Buskerud, Norway
Death: Died in Eker, Norway
Immediate Family:

Son of Niculas Olavson Foss and Mor til Benkt Nikolasson
Husband of Ulvhild Torgautsdatter Smør, til Trondstad and NN Aanonsdatter
Father of Guttorm Bengtson Munk; Hallvard Benktsson Munck; Torgaut Benktsson Eiker; Ingeborg Bengtsdotter til Hjelmenäs and Mikkel Benktsson Munck

Occupation: sysselmann, væpner og riksråd, Riksråd, Lensherre til Eiker, Sysselmann, Fogd på Akershus til 1388, Fut på Akershus
Managed by: Private User
Last Updated:

About Benkt Nikolasson Eiker, (Halland)

Benkt (Benedict) Nicolasson var væpner og nevnes første gang i 1378 (DN XI 64). I 1381 var han fogd på Akershus og samme år riksråd " - en verdighet han imidlertid utvilsomt da hadde hatt i hvert fall i noen tid, da han nevnes som den tredje i anciennitet av Riksrådets 8 tilstedeværende væbnere", som han sier Henning Sollied i en artikkel i bind VI av Norske Slektshistorisk Tidsskrift. I brev av 6. mars 1388 ble Benkt (Benedict) Nicolasson av dronning Margrethe forlenet med Eiker, Modum og Tverdalene for sin egen, hustrus og barns levetid. Han omtales forøvrig i en rekke brev, senest av 29. mars 1398, men må være død før 23. mars 1400.

Da Benedict Nicolasson i sitt våpen førte den væpned arm, utpeker han seg som sønn av Nicolas Olavsson fra Hjelmeland i Ryfylke, av Byreætten


Beinkt Nicolassen was also known as Benedicte. He was born in 1350. He married Ulvhild Torgautsdtr Smør, daughter of Torgaut Jonsen Smør and Gjertrud Guttormsdtr Sundrheim. He died in 1399.


Alternativ skrivemåte: Benedictus Nielisson


Sysselmann på Eiker

Adelige setegårder i Lier, Eiker. Modum Bjelkes hyttefogd på Eiker Koppskatten 1645 Eiker len 8 5 Eiker s 2 f Fiskum 1625 Laurens von Hadelen 1639 Ide Lange 1661 i off eie 7 10 0 tønner Foss Fossen nå Fossesholm Fosses Holm Ingeborg Nilsdotter Gyllenløve skrev seg til Foss 1553 1578 DN VIII 778 NHD s 67 Hans Lange Gundeson skrev seg til Fossesholm 1646 ANSHist I nr 701 s 579 f Hans Lange Koppskatten 1645 Eiker len 8 5 Eiker s 2 f 1625 Gunde Lange 1639 Hans Lange 1661 i off eie 15 0 0 tønner Hegstad Jon Nilsson skrev seg til Hegstad Høgsted 1578 NHD 1578 s 63 Horne Stens Horne i Haug sogn i Haug prestegjeld på øvre Eiker Var en riddergård tidligere på 1400 tallet herr Torgaut Benktsson Lauris Nilsson stjerne skrev seg til Horne 1587 RA perg 8 3 1596 Lo Sem Hans Pedersson Litle 2 værhorn skrev seg til Sem 1571 1599 NRR I s 673 NHD 1599 Sem og Nes eies av Vincents Bildt Koppskatten 1645 Eiker len 8 5 Eiker s 2 1661 i off eie 11 5 0 tønner Skjelbred Jon Nilsson 3 hummerklør skrev seg til Skjelbred 1582 1586 A III NHD 1585 s 57


Riksråd og høvedsmann på Akershus

view all

Benkt Nikolasson Eiker, (Halland)'s Timeline

1350
1350
Eiker, Buskerud, Norway
1385
1385
Age 35
Øvre Eiker, Buskerud, Norway
1387
1387
Age 37
1390
1390
Age 40
1390
Age 40
Østfold, Norge
1399
1399
Age 49
Eker, Norway
????
????