Bertil Jakobsson Florinus

Is your surname Florinus?

Research the Florinus family

Bertil Jakobsson Florinus's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Bertil Jakobsson Florinus

Also Known As: "Bartholdus Jacobi", "Pemarensis"
Birthdate:
Death: 1669
Paimio, Finland
Immediate Family:

Son of Jakob Thomasson Blom and Margareta Eriksdotter
Husband of Elisabet n.n.
Father of Gabriel Florinus; Beata Blom and Erik Florinus
Brother of Gabriel Florinus; Hebla Florinus and Elisabet Florinus

Occupation: Paimion kirkkoherran apulainen, kappalainen
Managed by: Jouni Ruohonen
Last Updated:

About Bertil Jakobsson Florinus

http://www.kansallisbiografia.fi/paimenmuisto/?eid=659

Florinus, Bartholdus Jacobi (K 1669) Barthollus Jacobi, Berthil / Bertill Jakobsson S kaiketi Paimio oletettavasti 1620-luvulla. V Paimion kappalainen, myöhemmin kirkkoherra Jacobus Thomae Florinus ja Margareta Eriksdotter. Tiettävästi ei ollut ylioppilas (Kotivuori 2005). Paimion kirkkoherran (isänsä) apulainen 1649, kappalainen Turun tuomiokapitulin valtakirjalla 29.4.1659. Tuomiokapituli luonnehti päätöstä tehdessään herra Bartholdusta sävyisäksi mieheksi, joka ei osaa puhua omista toimeentulotarpeistaan ja perusteli nimitystä sekä hänen isänsä ansioilla ja hänen omalla uskollisella palveluksellaan seurakunnassa että myös ”suureksi osaksi” seurakunnan vokaatiolla ja silläkin, että hän paremman viran saatuaan voisi huolehtia iäkkäästä äidistään. Väitöskirjan dedikaatio (ded. diss.) Turku 12.12.1649 (”verbi divini minister” Paimiossa). K Paimio 1669.

P (ainakin jo 1656) Elisabet N.N., eli leskenä miehensä jälkeen.

Julkaistu 19.1.2011.

view all

Bertil Jakobsson Florinus's Timeline