Carl Johan Weurlin

public profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Carl Johan Weurlin

Also Known As: "Carl Johan Wörlin"
Birthdate:
Death: October 18, 1840 (48)
Kivennapa, Finland (Kolik)
Immediate Family:

Husband of Maria Kristiina Johansdotter Weurlin
Father of Carolina Gustava Carlsdotter Weurlin; Carl Johan Carlsson Weurlin; Maria Fredrica Carlsdotter Weurlin; NN Carlsdotter Weurlin and Gustaf Fredric Carlsson Weurlin

Occupation: Sockne garfvare
Managed by: Private User
Last Updated:

About Carl Johan Weurlin

Muutti perheineen Lappeenrannasta Luumäelle 1832.


Mahdollisesti tämä henkilö, löytämättä Korsholman lähteistä.

Mustasaari - Korsholm Kastetut

Linkki tähän tapahtumaan [ 3538232 ] Syntynyt / Kastettu 29.1.1792 31.1.1792 Kylä / Talo Karkmo Isä Afsk. Sold. Lars Wörlin Äiti Beata Joh:d:r Lapsi Carl Johan Oma komm. Alkup. komm. Linkit SSHY - Digiarkisto

Lars Wörlin Närpiön komppanian ruotu #124 sotilas.


Kivennapa - Kivinebb Haudatut

Linkki tähän tapahtumaan [ 3266389 ] Kuollut / Haudattu 18.10.1840 25.10.1840 Kylä / Talo Luumaki sock. Vainaja Sockn. Garfv. Carl Wörlin Kuolinsyy / Ikä kollik 45 v. - kk - vko - pv Oma komm. Alkup. komm. Linkit SSHY - Digiarkisto


Porvoo - Borgå Vihityt

Linkki tähän tapahtumaan [ 6295291 ] Kuulutettu / Vihitty 26.9.1822 Mies Kylä / Talo Staden 4 Qv.N:o 22 Nimi Logarfv.o. borg. i Willmanstr. Ung.k. Carl Johan Weurlin Vaimo Kylä / Talo Sundö Nimi Lotsåldm.s.enk. Maria Christina Johansdr: Oma komm. Alkup. komm. Linkit SSHY - Digiarkisto


Lappee - Lappvesi - kastetut
Syntynyt Kastettu Kylä Talo Isä Äiti Lapsi

  • 1.1.1826 8.1.1826 Willm: Förstad garfv: C: J: Weurlin Maria Christ: Wikner 30 Carolina Gustava
  • 23.10.1828 1.11.1828 Willm: Förstad logarfv: Carl Johan Weurlin Maria Christ: Weurlin 32 Carl Johan

Luumäki - Kastetut
Syntynyt Kastettu Kylä Talo Isä Äiti Lapsi

  • 13.3.1831 18.3.1831 Sillankorva garrfv: Veurlin Maria Johansdr 38 Maria Fredrica - 15.3.1835
  • 28.10.1833 1833 Anjala garf: Carl Weurlin (alleviivattu) Maja Stina Johsdr 37 dödf.flickeb:
  • 7.5.1836 15.5.1836 Anjala garfv. Carl Vörlin (alleviivattu) Anna Chris: Joh:dr 40 Gust: Fredric

Lappeenranta/Lappeen seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1803-1842, jakso 47, sivu 14: Handtverkare 1815 - 1825; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7995979 / Viitattu 13.10.2021

Lappeenranta/Lappeen seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1803-1842 (1830-1834), jakso 74, sivu 17: handverkare; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7996005 / Viitattu 13.10.2021
Bortflyttade utan bevis.


Luumäen seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1826-1836 (I Aa:11), jakso 3, sivu 3: Aniala Prestebohl ; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=4734435 / Viitattu 13.10.2021
Muuttaneet Lappeenrannasta 3.8.1832.

Luumäen seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1838-1848 (I Aa:12), jakso 211, sivu 211: Saxala; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=4697380 / Viitattu 13.10.2021
Carl Johan Weurlin kuollut 18.10.1840, leski Maria Christina Johansdr. kuollut 26.8.1843.


Lastenkirjat (omat lapset)
Luumäen seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1827-1843 (I Ab:2), jakso 3, sivu 2-3: Aniala Prestabohlet, Aniala Junni; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=38428836 / Viitattu 13.10.2021
Carl Johan (Pietariin 1841), Gustaf Fredric (död).

view all

Carl Johan Weurlin's Timeline

1792
January 21, 1792
1826
January 1, 1826
Wilmanstrand Förstad, Lappeenranta, Finland
1828
October 23, 1828
Wilmanstrand förstad, Lappeenranta, Finland
1831
March 13, 1831
Sillankorva torp, Anjala, Luumäki, Finland
1833
October 28, 1833
Anjala, Luumäki, Finland
1836
May 7, 1836
Anjala, Luumäki, Finland
1840
October 18, 1840
Age 48
Kivennapa, Finland
October 25, 1840
Age 48