Carsten Werchmeister

Is your surname Werchmeister?

Research the Werchmeister family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Carsten Werchmeister (Verchmester)

Danish: Carsten Werchmeister, German: Verchmester
Also Known As: "Carsten Werkmeister"
Birthdate:
Birthplace: Tønder Sogn, Tønder, Tønder Amt, Tønder, Højer og Lø Herreder, Danmark (Denmark)
Death: November 14, 1658 (53-62)
Aalborg, Aalborg Amt, Fleskum Herred, Danmark (Denmark)
Place of Burial: Aalborg
Immediate Family:

Son of Negels Mathiasen Werckmeister and Maren Carstensdatter
Husband of Johanne von Ginchel; Karen von Gunchel and Else Mogensdatter
Ex-partner of Mette Lauritsdatter
Father of Carstensen Werchmeister; Herman Verchmester; Agnete Carstensdatter Werchmeister; Henrik Werchmeister; Laurits Carstensen and 6 others
Brother of Cathrine Werckmeister; Anna Werckmeister; Agnes Werckmeister; Dorothea Werckmeister; Mattias Werckmeister and 4 others

Occupation: Købmand i Ålborg, Købmand i Aalborg
Managed by: Private User
Last Updated:

About Carsten Werchmeister

Carsten Werchmester, købmand i Ålborg.



Name: Carsten Werchmester Sex: M Birth: CA. 1584 in Tønder Death: 1658 in Ålborg Burial: 14 NOV 1658 s.st.

Note: Han ble 18.8.1609 borger i Ålborg, og nedsatte seg som købmand. da de kejserlige tropper besatte Jylland flyktede han og hans hustru til Malmø, og oppholdt seg der under krigen som så mange andre. Han hadde 3 sønner og 2 døtre.

Father: Mattias Werchmester b: in Tønder

Marriage 1 Johanne (Karen?) von Ginchel b: < 1600 in Ålborg Married: CA. 1618 in Ålborg

Children

Herman (Harmen) Werchmester b: 21 OCT 1628 in Malmø
Agnete Carstensdatter Werchmester
Henrik Werchmester b: CA. 1634
N.N. Werchmester

Kilde: http://wc.rootsweb.ancestry.com/cgi-bin/igm.cgi?op=GET&db=4l83jmr3&...


13. juni 1639 Carsten Wirchmester og Mette Lauritsdatters barn Laurits døbt i Budolfi Aalborg (opsl. 264). Hun er bortrømt og kan ikke opspores. Faddere: Else Jordmoder. Maren Jensdatter.

28. marts 1640 var ? Carsten Wirchmester citerit af mig i ? Bodil Kirche ?? Han vel som vel tilforn, til og offer, flitteligen, weli forber? sag examineret og for? i Bispens M. Nielsis, N. Pedersen, Hans Sørensens, Claus Marcussens og Johan Brinches nærværelse, og der som tilforn ? sin forrige ? confirmerit og efterdi ?Quinde straks efter hendes barns fødsel af byen er bortrømt, vi nu ikke vitterlig ved, hvor hun er at finde, da kand hand ikke tvinges til at tage obenbarlige absolution, efterdi hand gierningen bestandeligen ? ?, men forpligter sig til mig udi ? gott folks nærværelse, at der som forberørte quindfolk kom igen og hun ydermere skriftede, der att lide og udstaa, alt hvad kirkens disciplin medfører, medmindre hand sig ved ? kunde befrie (Budolfi, Aalborg (opsl. 98)

Dom Exand. 1640 trolovet Carsten Wirchmester og Else, Mogens Jespersens datter. Lyst Die Omnium Sanc. Viede 2. december i Aalborg Budolfi (opsl. 56).

view all 18

Carsten Werchmeister's Timeline

1600
1600
Tønder Sogn, Tønder, Tønder Amt, Tønder, Højer og Lø Herreder, Danmark (Denmark)
1626
January 1626
1628
October 21, 1628
Malmö, Malmöhus, Sverige, Sverige (Sweden)
1634
1634
Aalborg, Denmark
1639
1639
Aalborg
1641
1641
Aalborg
1643
1643
Aalborg
1644
March 1644
Aalborg
1645
1645
Aalborg