Catharina Henriksdotter Jurvala

public profile

Catharina Henriksdotter Jurvala's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Catharina Henriksdotter Jurvala

Finnish: Kaisa Heikintytär, Swedish: Caisa Henricsdotter Jurfvala
Also Known As: "Catarina", "Katarina"
Birthdate:
Birthplace: => 1752, Joutsjärvi, Jurvala, Sysmä, Finland
Death: after 1811
?, Hartola, Finland
Immediate Family:

Daughter of Heikki Eskonpoika Jurvala and Maria Juhontytär Jurvala
Wife of Johan Georgsson
Mother of Eva Johansdotter; Kaisa Juhontytär and Mikko Juhonpoika Likanen, Kivikolu
Sister of Yrjö Heikinpoika Jurvala; Aatami Heikinpoika Jurvala and lapsia

Occupation: itsellisen vaimo / inhysing hustru
Managed by: Private User
Last Updated:

About Catharina Henriksdotter Jurvala

  • Sysmä syntyneet 1.4.1751: Joutziärf. Jurfwila, Hindrick Eskelss. & Maria Johansdr., Catharina
  • KESKEN
  • V hlö, dr / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1769-1781 (I Aa:1), jakso 133, sivu 134: <Joutsjärvi> Jurvala, ....; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=35015309 / Viitattu 24.3.2021
  • III alin, p:solla ... obs: på Koliseva, Abit: 1783 / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1782-1786 (I Aa:2), jakso 5: ...; Joutsiärvi N:o 4 Jurvala; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6927091 / Viitattu 24.3.2021
  • III alin, Acces: 83 / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1782-1786 (I Aa:2), jakso 9: Joutsiärvi ... ; N:o 9 Koliseva; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6927094 / Viitattu 24.3.2021
  • IV alin, p:solla till Nuoramois 1788 / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1787-1790 (I Aa:3), jakso 9: Joutzjerfvi N:o 9 Koliseva; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6927577 / Viitattu 24.3.2021
  • KESKEN ?
  • Abit: 93 do = Joutsj. / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1791-1796 (I Aa:4), jakso 136: Nuoramois N:o 3 et 12 Koskeniska Torp; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6928385 / Viitattu 24.3.2021
  • Acces: 93 / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1791-1796 (I Aa:4), jakso 8: Joutzjerfvi N:o 4 Jurfvala, ...; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6928121 / Viitattu 24.3.2021
  • KESKEN
  • s. 1752, Abit: 99 do = Woipola / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat I 1797-1802 (I Aa:5), jakso 10: <Joutsjärvi> N:o 4 Jurfvala; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6928891 / Viitattu 24.3.2021
  • Acces: 99 Do = Joutsj: / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat I 1797-1802 (I Aa:5), jakso 263: Woipola N:o 2 ..., Kivikolu Torp; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6929429 / Viitattu 24.3.2021
  • do = abiit 1805 Ticcala Dragoun T: ? / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat II 1803-1813 (I Aa:8), jakso 216, sivu 205: Voipola Löfstad; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6929817 / Viitattu 24.3.2021
  • do = access: 1805 Voipola Löfstad, 1807 til G: A: S: / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat I 1803-1813 (I Aa:7), jakso 109, sivu 98: N:o 2 Tickala; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=10184223 / Viitattu 24.3.2021
  • s. 1752, p:solla ifr Sysmä med betyg 1807 / Hartolan seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1804-1811 (I Aa:14), jakso 101, sivu 99: <Rääppö> <Kirkkolaan kuuluva> Pihtilax <Pihtilahti> Torp; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6510364 / Viitattu 24.3.2021
  • leskeksi 20.11.1811 / Hartolan seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1812-1817 (I Aa:15), jakso 123, sivu 114: Pihtilax; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6523478 / Viitattu 24.3.2021
  • KESKEN
view all

Catharina Henriksdotter Jurvala's Timeline

1751
April 1, 1751
Sysmä, Finland
1773
1773
Sysmä, Finland
1775
1775
Sysmä, Finland
1779
1779
Sysmä, Finland
1811
1811
Age 59
Hartola, Finland