Cav. Capt. Jürgen Nötebom

Is your surname Nötebom?

Research the Nötebom family

Cav. Capt. Jürgen Nötebom's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Cav. Capt. Jürgen Nötebom (Nottebohm)

Also Known As: "Göran", "Jöran"
Birthdate:
Death: before June 01, 1636
Honkola, Urjala, Finland
Immediate Family:

Husband of Elisabet Birckholz von der Frense
Father of Margareta Nötebom; Anna Nötebom and Maj. Velam (Vilhelm) Johan Nötebom

Occupation: Luutnantti, ratsumestari
Managed by: Private User
Last Updated:

About Cav. Capt. Jürgen Nötebom

Jürgen Nötebom, (eller Nottebohm) stamfar Nötebom, ätten adlad 1652 2/10, introducerad 1664, under n:o 696. Utgången på svärdssidan sannolikt 1684. Tyska adliga släkten Nottebohm för olika vapen med denna ätt, n:o 696, ehuru namnet angifver förvandtskap.

Löjtnant, fick 1628 ¾ förläning af Orbentz by i Estland. Var ryttmästare, då han 1630 14/10 under kriget i Tyskland, i hufvudkvarteret Ribbenz erhöll kungligt bref på Hongola by i Urdiala socken. Uppförde där Hongola säteri.

† före 1636 1/6 hvilken dag hans arfvingar blefvo stadfästade i hans frälsegods.

Gift med Elisabet Berkholt von der Frense, i hennes l:a gifte. Hon blef omgift med majoren Klas Skarp, adlad Skarpfelt 1662, ointrod,

Jürgen Nötebom Löjtnant vid finska rytteriet. Fick 1628-04-26 förläning av Orbentz by i Estland. Var ryttmästare, då han 1630-10-14 under kriget i Tyskland i huvudkvarteret Ribbenz erhöll k. brev på Hongola by i Urdiala socken i Finland. Uppförde där Hongola säteri.

Död före 1636-06-01, vilken dag hans arvingar blevo stadfästade i hans frälsegods.

Gift med Elisabet Berkholt von der Frense i hennes 1:a gifte (gift 2:o med majoren Claes Skarp, adlad Skarpfelt 1662-04-19, men ej introd.).



view all

Cav. Capt. Jürgen Nötebom's Timeline