Christence Mogensdatter Krag, af Jylland

public profile

Christence Mogensdatter Krag, af Jylland's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Christence Mogensdatter Krag, af Jylland

Also Known As: "Christence Mogensdatter Krag af Jylland"
Birthdate:
Death: between 1648 and 1657
øllufgaard, vester nebel, ribe
Immediate Family:

Daughter of Mogens Krag, til Agerkrog and Sophie Nielsdatter Krag
Wife of Fasti Olufsen Staverskov Glambek
Mother of Sophie Fastisdatter Staverskov (Glambek), til Donneruplund ved Give and Anne Fastisdatter Staverskov (Glambek)
Sister of Niels Mogensen Krag and Else Mogensdatter Krag, til Sønderriis
Half sister of Sofie Mogensdatter Krag, af Jylland; Ellen Mogensdatter Krag, til Glomstrup and Anne Mogensdatter Krag, til Glomstrup

Managed by: Private User
Last Updated:

About Christence Mogensdatter Krag, af Jylland

Christence Mogensdatter Krag, af Jylland

  • Fødsel: eft. 1572
  • Død: 1648-1657

Notater

  • levede 1648, var død 1657.
  • Christence, Enke eft. Fasti Staverskov skrives 1612, 15 Maj, til Hennegaard.

Kilder

  1. Danmarks Adels Aarbog, Thiset, Hiort-Lorenzen, Bobé, Teisen., (Dansk Adelsforening), [1884 - 2005]., DAA 1899:271
  2. Danmarks Adels Aarbog, rettelse/tilføjelse, (red.), (Dansk Adelsforening), [1884 - 2008]., DAA 1939:120
  3. http://www.finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I22379&tree=2
view all

Christence Mogensdatter Krag, af Jylland's Timeline