Christina Bratt

Is your surname Bratt?

Research the Bratt family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Christina Bratt

Also Known As: "Christina Andersdotter Strokirk", "Blackstadius", "Christina Bratt Af Brattfors)"
Birthdate:
Death: August 15, 1731 (72-73)
Immediate Family:

Daughter of Anders Andersson Bratt and Ingrid Jonsdotter Ekman
Wife of Henrik Strokirk
Partner of Johan Blackstadius
Mother of Engelborg Strokirk; Maria Elisabet Strokirk and Daniel Strokich
Sister of Lars Andersson Bratt; Anders Andersson Bratt; Peter Andersson Bratt; Anna Andersdotter Bratt; Erik Andersson Bratt and 6 others

Managed by: Johan Anell
Last Updated:

About Christina Bratt

CHRISTINA Bratt af Brattfors

  • Far: ANDERS Andersson dy Bratt (- 1677)
  • Mor: INGRID Jonsdotter Ekman (- 1687)

  • Född: 1658 1)
  • Död: 1731 1)

Familj med HENRIK Strokirk (1652 - 1700)

Vigsel: 1677 1) Barn: ENGELBORG Strokirk (1691 - 1715) Maria Elisabeth Strokirk (1700 - 1772)

Familj med Blackstadius. Christina ska inte varit gift med Johan Blackstadius, men däremot sambo. Inga barn.

Filipstads brand 1694


Branden utbröt hos Christina Bratt, hustru till Henrik Strokirk. Från den Herweghska gården där Strokirks då bodde spred sig branden till 84 hus. Efter den stora branden som härjade 85 gårdar gav Karl IX staden stora skogsområden så att man inte skulle lida brist på ved och virke. Men det var just på grund av bristen på skog som kungen förordnade att staden inte finge återuppbyggas. Bergsmännen var nämligen ängsliga att skogarna i trakten skulle bli så hårt åtgångna att de ej kunde förse dem med gruvvirke och kol- ningsved. Alla, även de som hade sina hus i behåll "skulle från Philippstad afflytta" och staden degraderades till marknadsplats. Stadsborna stannade dock kvar. I april 1700 fö- retogs den första s.k. ruineringen då många med våld utdrevs och sannolikt fick sina bo- städer demolerade. Det blev dock protester som ledde till att staden fick köpingsrättig- heter 1720. Fullständiga stadsrättigheter fick man dock inte tillbaka förrän 1835

Hos Christina Bratt utbröt 1694 en eldsvåda, som ödelade hela staden i aska, och som föranledde vederbörande att upphäva stadens privilegier och förständiga innevånarna att flytta till Kristinehamn- Ur Helmer Bratts bok sid. 112

Källor

1) 	Helmer Bratt

ref:http://web.comhem.se/patriksgenealogi/anfarfar.htm [ kan vara fadern] Anders Andersson Bratt 692 Anders Andersson Bratt d.y. af Brattfors Född omkring 1615, död 1677 (bg 15/7) i Brattfors sn, Värmlands län. Brukspatron. Han var Brukspatron på Jonsbols järnbruk i Brattfors sn vilket i egentlig mening grunlades 1641 men hade anor från tiden före 1540 och räknas till en av Värmlands äldsta bruk. Han återupptog namnet Bratt som fadern hade utbytt mot sin hustrus nam och blev stamfader för de vittutgrenade ofrälse släkten Bratt af Brattfors, vilken fortleva i Sverige och Norge. Släktens ansökan att bli upptagen på originalstamtavlorna för adliga ätten Bratt af Höglunda. avslogs av 1896 års adelsmöte. [SBL, NFB, SoH, Bruksregister http://home.swipnet.se/mogren/bruksregister.htm]


Christina Andersson Bånge Bratt se även http://www.brattnet.com/webtrees/individual.php?pid=I24&ged=Brattree

ISBN: 978-91-982370-3-0 "Masurholk och fallråg"

view all

Christina Bratt's Timeline

1658
1658
1691
June 28, 1691
1692
1692
1700
1700
Filipstad (S), Sweden
1731
August 15, 1731
Age 73