Christoph Friedrich von Gersdorff, auf Malschwitz

Is your surname von Gersdorff?

Research the von Gersdorff family

Christoph Friedrich von Gersdorff, auf Malschwitz's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Christoph Friedrich von Gersdorff, auf Malschwitz

Also Known As: "Öv.löjnt. Christopher Fredrik"
Birthdate:
Death: before February 20, 1682
Place of Burial: Norge
Immediate Family:

Son of Nicol von Gersdorff, auf Malschwitz und Doberschütz and Anna Maria von Gersdorff
Husband of Dorthe Ovesdatter Giedde and Elisabeth Jensdatter Bielke
Father of Private and Friedrich (Frederik) von Gersdorff, auf Malschwitz
Brother of Gottlob Ehrenreich von Gersdorff, auf Kaupen und Pulveritz; Private and Anna Sophie von Nostitz

Occupation: överstelöjtnant
Managed by: Private User
Last Updated:

About Christoph Friedrich von Gersdorff, auf Malschwitz

Christopher Frederik von Gersdorff af Malschwitz

Notater

  • Kom 1629 i Sorø Skole, var 1631 edelknabe på Gottorp, 1635 i grev Valdemar Christians tjeneste, 1643 hofjunker hos den udvalgte prins Christian på Nykøbing Slot, hvor han det år i en duel dræbte hofjunker Henrik von Ahlefeldt, kapitulerede 1644 med Hannibal Sehested om at stille en eskadron hvervede dragoner, med hvilken han tog del i Hannibalfejden, var 1647 chef for Tunbergske Eskadrons Lægdinfanteri, 1648 chef for en eskadron af Akerhusiske Inf.-Regt., 1649 oberstløjtnant ved Baahusiske Inf.-Regt., 20. juli 1650 oberst og chef for Trondhjemske Inf.-Regt., fik 14 april 1656 bevilling på at nyde danske adelige rettigheder.
  • Deltog 1657 i erobringen af Jemteland og Herjedalen, 1. februar 1659 chef for Bergenshusiske nat. Inf.-Regt., var i februar 1660 fra Borge med den svenske Lejr ved Holden, havde 8. februar 1665 under kampen på Bergens Vaag kommandoen på Nordens; 11 Nov. samme år chef for oplandske Regt., afsat 29. juli 1676, udsendtes ved nytårsskiftet med 400 dragoner i Guldbrandsdalen og Øvre Dove for at Værne Tøndelagen mod Indfald. Var død før 20 februar 1682 da hans lig flyttedes fra Stavanger Domkirke.

http://finnholbek.dk/getperson.php?personID=I12596&tree=2

view all

Christoph Friedrich von Gersdorff, auf Malschwitz's Timeline

1620
1620
1651
January 11, 1651
Age 31
Norge (Norway)
1682
February 20, 1682
Age 62
????
Norge