Christopher Bertilsson, till Alnäs

public profile

Christopher Bertilsson, till Alnäs's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Christopher Bertilsson, till Alnäs

Swedish: Kristoffer Bertilsson, till Alnäs, Finnish: Christoffer Bertilsson, till Alnäs
Also Known As: "Christofer Bertilsson", "till Alnäs"
Birthdate:
Death: circa 1618 (58-76)
Alnäs l. Toppola, Ritvala, Sääksmäki, Finland
Immediate Family:

Son of Bartholomeus Johannis and Malin NN
Husband of Kristina Henriksdotter
Father of Margareta Kristoffersdotter; Christina Christoffersdotter till Alnäs; Helen Christophersdotter (Alnäs) and Klas Kristoffersson, till Alnäs
Brother of Hans Bertelsson, till Alnäs

Occupation: Lainlukija ja vouti 1585-1616 Ritvalan Alnäs. Fogde och lagläsare. Ärfde Katinala gård i Hattula, Alnäs i Ritvala.
Managed by: Private User
Last Updated:

About Christopher Bertilsson, till Alnäs

Huom. Älkää vaihtako profiiliin vain etunimeä näkyville.

Enligt Genos 2/2019, känd 1585-1616, "Prästfrun Sofia Wannaea i Jukkasjärvi kom från Orivesi" Magnus Bäckmark

Katinalan kylän historiaa

Katinalankylän muita tiloja

Kaustalan tila oli verotalona vuoteen 1575 asti, jolloin se annettiin ratsumies Risto Pertinpojalle ratsupalvelusta vastaan. Hän taisteli Henrik Claesson Tottin joukoissa

Risto Perttelinpoika ei perinyt rälssitilaa isältään. 1580-luvulla Kaustala oli Martti Boijen komppanian ratsupalvelutilana, ja Risto Pertinpoika piti siellä rusthollia.

Hän luultavimmin peri tilan äidiltään, (Malin Juusten). Pertteli Johanneksenpoika ei ollut tarpeeksi korkeasäätyinen saadakseen tilan, joten hän sai sen äidiltään Malin Juustenilta, joka sai tilan isältään Severiltä. Jos Juusten = Gyllenstierna, olisi vain luontevaa, että Risto Perttelinpoika olisi taistellut Gyllenstiernan joukoissa, ja Malin Severintytär olisi tarpeeksi korkea-arvoinen omistaman tilan / tilat ja noin luokkaa pikkuserkku Tottien kanssa.

1. http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=12265
Asutuksen yleisluettelot > Hattula jakso 1580-1599
Tila Katinalan kylässä: Christoffer Bertilsson v. 1574-1591, välillä Malin 1777-78. Noin 1581-82, ratsumies sai talon asuttavakseen

2. http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=655787
Asutuksen yleisluettelot > Sääksmäki Alnäs jakso 1580-1599
Christoffer Bertilsson 1584 ja 1586- 1599, osan aikaa ryttare

3. http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=633081
Asutuksen yleisluettelot > Sääksmäki Alnäs jakso 1600-1619
Christoffer Bertilsson ryttare 1600-1618, med landbönder

Suomen asutuksen yleisluettelo -arkisto - Sääksmäki, jakso 54, sivu 54: Skatte Bönder jatkuu 17 nimeä ja Ryttare hemman, 15 nimeä; Kansallisarkisto: https://astia.narc.fi/uusiastia/viewer/?fileId=5737059954&aineistoI... / Viitattu 23.4.2022

.

Saarioisten nimismies. Sääksmäen lainlukija 1585-94, 1596, 1598-99, 1600-08, Ylä-Satakunnan 1584, 1588, 1596-98, 1600-08, 1613, Hollolan 1606, Hattulan 1601, 1610-11, 1614, 1616. Sääksmäen kihlakunnan vouti 1595-97, Ylä-Satakunnan 1597-98. Elossa 1617. Sin. IV: 58. Jutikkala, Sääksmäen pitäjän historia, s. 253. Sama, Suurtilojen muodostuminen. (I), s. 259. Almquist, Den civila lokalförvaltningen IV, s. 133. VA: 1512: 54.

Impola Henrik: Frälse och dess rusttjänst i Finland på 1500-talet, SSJ 59. Christer Bertilsson till Alnäs (Säxmäki). Son till kyrkoherden i Pälkäne Bertil Jönsson och Malin N (Juusten).

......................

http://suku.genealogia.fi/archive/index.php/t-7383.html

lainaus: Kristoffer Perttelinpoika, vht Pälkäneen kirkkoherra Bartholomaeus Johannis ja Malin N. N. Ratsumies. Klaus Åkenpoika Tottin lampuotivouti. Saarioisten nimismies. Sääksmäen lainlukija 1585-94, 1596, 1598-99, 1600-08, Ylä-Satakunnan 1584, 1588, 1596-98, 1600-08, 1613, Hollolan 1606, Hattulan 1601, 1610-11, 1614, 1616. Sääksmäen kihlakunnan vouti 1595-97, Ylä-Satakunnan 1597-98. Omisti Sääksmäen Ritvalan Alnäsin. Elossa 1617. Sin. IV: 58. Jutikkala, Sääksmäen pitäjän historia, s. 253. Sama, Suurtilojen muodostuminen. (I), s. 259. Almquist, Den civila lokalförvaltningen IV, s. 133. VA: 1512: 54. Suomen Asutuksen Yleisluettelo: Hattula, Sääksmäki. Anthoni, Katinala- och Juttilasläkterna, s. 62. B

Pormestarin äidin isoisä Kristoffer Bertilinpoika aloitti uransa Jesper Mattsinpoika Cruusin lipuston ratsumiehenä 1570-luvulla. Hän toimi myöhemmin Cruusin tuomarinsijaisena eli lainlukijana Ylä-Satakunnan tuomiokunnassa ainakin 1580-luvulta vuoteen 1601, jolloin hän allekirjoitti Sääksmäen tuomiokunnan tuomiokirjan. Toimi myös nimismiehenä Sääksmäen Ritvalan Alnäsissä. Omisti 1589 Sääksmäen suurimman karjan, 30 lehmää. Sääksmäen nimismiehentalo sijaitsi yhdessä hänen Ritvalassa omistamistaan tiloista vuoteen 1618, johon saakka hän toimi itse nimismiehenä. Hänen maansa Ritvalassa käsittivät vuonna 1601 neljä manttaalia ja niiden äyrivero oli 16 äyriä. Vuoteen 1608 mennessä äyriluku oli noussut 18 ½ äyriin ja vuoteen 1612 mennessä 20 ½ äyriin.

view all

Christopher Bertilsson, till Alnäs's Timeline

1550
1550
1575
1575
Alnäs, Ritvala, Sääksmäki, Finland
1575
1590
1590
Alnäs, Ritvala, Sääksmäki, Finland
1599
1599
1616
1616
Age 66
1618
1618
Age 68
Alnäs l. Toppola, Ritvala, Sääksmäki, Finland