sogneprest Claus Corneliussen Gaas

public profile

sogneprest Claus Corneliussen Gaas's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Related Projects

sogneprest Claus Corneliussen Gaas

Also Known As: "Corneliussøn", "Parelius", "Gaas"
Birthdate:
Birthplace: Trondheim, Sør-Trøndelag, Norway
Death: 1625 (60-62)
Borgund, Møre og Romsdal, Norway
Immediate Family:

Son of Sogneprest Cornelius Nicolai Claussøn
Husband of Karen Eriksdatter Gaas and Maren Eriksdatter Gaas
Father of Erik Clausen Gaas; Jens Clausen Parelius Gaas; Cornelius Clausen Gaas; Jørgen Clausen Parelius; Dorothea Clausdatter and 4 others
Half brother of Niels Corneliussen Gaas

Occupation: Sogneprest Borgund, Sognepræst i Borgund
Managed by: Private User
Last Updated:

About sogneprest Claus Corneliussen Gaas

Guest Bjørn Jonson Dale Guests Report post #9 Posted December 12, 2007 På epitafiet i Borgund kirke (brann 1904) var herr Claus avbilda med to koner og 14 barn samt to daude. I 1636 var trulig bare ni av barna i live: Anne, Cornelis, M Jens, H Erich, Cornelis (sic), Margrete, H Hans, Jørgen, Marten og Peder. Utanom Jens Claussen, Hans Claussen og Jørgen Claussen er det fint lite vi veit om disse barna.Førstekona hans var Maren Eriksdatter, og Jens Claussen Parelius opplyste sjølv at ho var datter av herr Erik Knutson i Herøy. Vi veit ikkje kva tid Maren døydde. Det er denne Erik Knutson eg har mistenkt for å vere gift med ei datter av trondheimsbispen Hans Gaas.Andrekona Karen Eriksdatter skal ha vore omtalt som 'hustru Karen'; eg har ikkje sett det sjølv. Likeeins er det hevda at ho skal ha vore kalt 'Gaas', men dette må vere ei seinare tillaging. Eg trur kanskje Karen Eriksdatter døydde barnlaus. (På epitafiet var det avbilda nokre småbarn som ho kan ha vore mor til. Sjå Lampe.) Karen kan ha vore av Synesætta, sidan ho eigde synesgods i Borgund, gods som seinare kom i eiga til herr Rasmus Povelsen Brandal.Kona til Hans Claussen Gaas, Berte Svendsdatter, kan høve som søster til Gjertrud Svendsdatter, gift med magister Jens Claussen Parelius. I så fall var ho datter av Svend Anderssen, borgarmester i Trondheim. Men dette er bare ein tanke. Kven kan sjekke?Så, godnatt til alle gaasungar, vere seg Anda eller Heen eller andre fine fuglar med sogevingar.

Claus Corneliussen ABT 1550 - 1625

http://www.nermo.org/slekt/d0037/g0000078.html#I6831

Et epitaphium fra 1625 viser herr Claus med 2 koner, 14 levende og 2 døde barn.

1636 var trolig bare ni av barna i live: Anne, Cornelis, M Jens, H Erich, Cornelis, Margrete, H Hans, Jørgen, Marten og Peder.

  • RESIDENCE: 1582, Pers.kap. i Borgund 1582-1583 (også huskapellan)
  • RESIDENCE: 16 b (2 d. sped) (bl.a. presten Erik Corneliussen Gaas)
  • OCCUPATION: Kannik. Sogneprest Borgund 1583-1624
  • BIRTH: ABT 1550, (Parelius) Trondheim (kalt 'Niels Corneliussen Gan(t)z')
  • BAPTISM: (ikke id. m. Claus Nilsen Gaas)
  • DEATH: 1625, Borgund, Sunnmøre
  • EVENT: 1592, Prost over Sunnmøre 1592-1619

Father: Cornelius Nicolai Claussen Mother: NN

Family 1 : Maren Erichsdatter +Jens Claussen Parelius +Jørgen Claussen

Nils Claussen Parelius 

Family 2 : Karen Erichsdatter +Hans Gaas Claussen

Erik Claussen Gaas 

Sogneprest i Borgun og prost over sunnmøre Jens Clausen og hans hustruer skal ha hatt 14 barn, 7 sønner skal ha vært prester.


Sognepræst i Borgund, Møre og Romsdal, Norway.
Nevnt i 1589. sogneprest til Borgund. Prost.

view all 19

sogneprest Claus Corneliussen Gaas's Timeline

1563
1563
Trondheim, Sør-Trøndelag, Norway
1582
1582
- 1583
Age 19
Borgund
1583
1583
- 1624
Age 20
1585
March 12, 1585
Ålesund, Møre og Romsdal, Norway
1588
1588
1589
1589
1590
1590
Borgund, Lærdal, Sogn og Fjordane, Norway
1592
1592
1592
- 1619
Age 29
1593
1593