Dobrogost alias Anzelm Głowacz z Pawłowic

public profile

Is your surname Głowacz z Pawłowic?

Research the Głowacz z Pawłowic family

Dobrogost alias Anzelm Głowacz z Pawłowic's Geni Profile

Records for Dobrogost alias Anzelm Głowacz z Pawłowic

19 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Dobrogost alias Anzelm Głowacz z Pawłowic (z Pawlowic vel Gostomski)

Birthdate:
Death:
Immediate Family:

Son of Jan "Głowacz" Leżeński and Katarzyna Leżeńska
Father of Hieronim Dobrogost z Pawlowic vel Gostomski; Jakub Dobrogost z Pawlowic vel Gostomski and Dobrogost Gostomski
Brother of Sędziwój Leżeński h. Nałęcz; Elżbieta; Offka and Dobrogost Anzelm z Leżenic

Managed by: Stanislaus von Zmuda Trzebiatowski
Last Updated:

About Dobrogost alias Anzelm Głowacz z Pawłowic

Miał brata Sędziwoja Głowacza Leżeńskiego (jego ojciec Jan, dziadek Jan Głowacz, domniemany syn króla Kazimierza Wielkiego), chorążego sandomierskiego, starostę lubelskiego, wojewodę sieradzkiego, założyciela miasta Głowaczów 1445, rycerza Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda Kiejstutowicza, walczył z Krzyżakami pod Chojnicami, zmarł 1466 przebywając w Toruniu podczas rokowań pokojowych z Krzyżakami, na zarazę.


Boniecki, Herbarz Polski, t. VI str. 345 (Gostomscy h. Nałęcz) "Dobrogost alias Anzelm z Pawłowic, był starostą ryczywolskim 1464 roku. Synów jego być musiało dwóch: Jakób Dobrogost i Hieronim Dobrogost, którzy obaj dziedziczyli na Pawłowicach i prawdopodobnie na Gostomi, którą ojciec ich nabyć musiał , skoro synowie ich już Gostomskimi się pisali.

Regestra poborowe z 1508 r. wykazują, że właścicielem Pawłowic był Hieronim Dobrogost (Paw.). Hieronim, już Gostomski, procesował się 1508 r. z Brzostowskim, sąsiadem Gostomi (M. 22 f. 206). Hieronim Dobrogost, obu Gostomi dziedzic, procesuje się z Nowomiejskimi o granice w latach 1514-1519 (Akta Piotrk.). Córka jego Anna, 1-o v. za Pawłem Dłużniewskim 1538 r., 2-o v. za Jakóbem Lasockim 1547 r. Synowie jego: Anzelm, Andrzej i Jan. Dwaj ostatni na Litwie. 
Andrzej Hieronimowicz Gostomski, żonaty z Barbarą Niemirówną. Procesuje się ona 1552 r. z Darowskim, o dobra macierzyste Darowa, Czernichowa i inne (Gr. Płoc. 5 f. 33; 7 f. 295; M. 74 A f. 236; ML. 65 f. 328). Córką ich pewno była Maryna, żona ks. Aleksandra Żyżemskiego, zabitego 1595 r."