Edmund Antoni Wojtyła

Is your surname Wojtyła?

Research the Wojtyła family

Edmund Antoni Wojtyła's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Edmund Antoni Wojtyła

Czech: Edmund Antoni Wojtyla
Birthdate: (26)
Birthplace: Kraków, Małopolskie, Poland
Death: December 4, 1932 (26)
Bielsko-Biała, Śląskie, Poland (płonica)
Place of Burial: Kraków, Małopolskie, Poland
Immediate Family:

Son of Karol Wojtyła, Sr. and Emilia Anna Wojtyła
Brother of Olga Maria Wojtyła and Saint John Paul II

Occupation: lekarz
Managed by: Leszek Mila
Last Updated:

About Edmund Antoni Wojtyła

Edmund Antoni Wojtyła - lekarz. Wikipedia PL

"Śmierć mojej matki utkwiła mi głęboko w pamięci, ale chyba jeszcze bardziej śmierć brata z powodu tragicznych okoliczności, w jakich nastąpiła i dlatego, że byłem bardziej dojrzały". Jan Paweł II

Rodzina Wojtyłów - pochodzi z Czańca, wsi leżącej między Wadowicami a Bielskiem. Franciszek Wojtyła - pradziadek Karola i Edmunda - był rolnikiem, dziadek Maciej - najpierw rolnikiem, a potem krawcem. Przenosi się on z rodzinnego Czańca do Lipnika, wsi leżącej wówczas na obrzeżach Białej Krakowskiej (dzisiaj Bielsko-Biała). Tu żeni się z córką miejscowego piekarza - Anną. Z tego związku rodzi się syn Karol, urodzony w 1879 roku, przyszły ojciec braci Edmunda i Karola. Po kilku latach rodzina Wojtyłów przenosi się do Krakowa.

W roku 1900 Karol Wojtyła otrzymuje powołanie do wojska i po odbyciu wyszkolenia rekruckiego wiąże się z wojskiem na stałe. W 1905 roku poznaje o pięć lat młodszą Emilię Kaczorowską.

27 sierpnia 1906 roku rodzi się pierwszy syn - Edmund. Kilka lat później, w 1912 roku, rodzina się powiększa - rodzi się córka Olga. Niestety umiera ona wkrótce po urodzeniu.

W 1913 roku cała rodzina przenosi się z Krakowa do Wadowic. Edmund zaczyna chodzić do szkoły i przystępuje do I-ej Komunii św. tuż przed wybuchem I-ej wojny światowej.

W 1918 roku Edmund Wojtyła rozpoczyna naukę w wadowickim Gimnazjum. Należy do grona uczniów wyróżniających się, co uwidocznione jest w rocznym sprawozdaniu.

18 maja 1920 roku Karolowi i Emilii Wojtyłom rodzi się drugi syn. Na chrzcie, który odbywa się miesiąc otrzymuje po ojcu imię Karol.

12 czerwca 1924 roku Edmund Wojtyła składa w wadowickim gimnazjum - z wyróżnieniem - egzamin dojrzałości. Jesienią 1924 roku rozpoczyna 6-letnie studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Profesorowie wspominają Edmunda Wojtyłę jako "wyjątkowo zdolnego studenta, oddanego nauce, skromnego, lubianego, szanowanego i uczynnego.

W roku 1929 po długiej chorobie umiera w wieku 45 lat matka Edmunda i Karola.

Edmund kontynuuje studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego i po sześciu latach studiów kończy studia z wyróżnieniem "Magna cum laude".

Następnie odbywa kilkumiesięczną praktykę w szpitalu świętego Ludwika w Krakowie na oddziale pediatrycznym. Chce bowiem poświęcić się leczeniu dzieci.

Pierwszą pracę zawodową rozpoczyna 1 kwietnia 1931 - w Bielsku, głównym mieście Podbeskidzia (dzisiaj Bielsko-Biała). Edmund Wojtyła obejmuje stanowisko zastępcy ordynatora Oddziału Zakaźnego w Powszechnym Szpitalu Miejskim w Bielsku.

Od wczesnej jesieni 1932 roku panuje w Bielsku, Białej i okolicy epidemia płonicy - szkarlatyny. Edmund zaraża się od pacjentów. Umiera po czterodniowej agonii w dniu 4 grudnia 1932 roku w wieku 26 lat.

Po latach ciało Edmunda zostaje przeniesione z Bielska-Białej na Cmentarz Rakowicki w Krakowie do grobowca Wojtyłów i Kaczorowskich.

W 2002 roku dawnemu Powszechnemu Szpitalowi Miejskiemu, a po wojnie Szpitalowi Ogólnemu w Bielsku-Białej nadane zostaje imię doktora Edmunda Wojtyły.

"W duchu lekarskiej powinności towarzyszył cierpiącym także wtedy, gdy ówczesny stan medycyny nie dawał już możliwości skutecznej pomocy. A potem on sam doświadczył śmiertelnej choroby. Jego przedwczesne odejście zapisało się głęboko w moim sercu, ale nie tylko w moim, skoro pamięć o jego samarytańskiej postawie zachowała się aż dotąd." Jan

view all

Edmund Antoni Wojtyła's Timeline

1906
August 27, 1906
Kraków, Małopolskie, Poland
1932
December 4, 1932
Age 26
Bielsko-Biała, Śląskie, Poland
????
Kraków, Małopolskie, Poland