Erik Axelsson, till Rehakka

Janakkala, Finland

Erik Axelsson, till Rehakka's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Erik Axelsson, till Rehakka

Also Known As: "Eric"
Birthdate:
Death: 1629
Prussia, Germany (Stupade i fältet)
Immediate Family:

Husband of Brita Månsdotter Ståhl, Stiernkors
Father of N.N. Ericsdotter (Brask)

Occupation: Salpetersjuderifaktorn, salpetersjuderifaktorn i Janakkala socken och Ikkala i Tyrväntö socken, salpetersjuderifaktorn
Managed by: Private User
Last Updated:

About Erik Axelsson, till Rehakka

http://runeberg.org/frfinl/0105.html

Erik Axelssons släkt.

Erik Axelsson, till Rehakka i Janakkala socken.

Deltog i ryska tioåriga kriget och blef 1609. "skjuten och sargad under Koporien af riksens fiender". Fick därför 4.2.1611 fältmarskalken Jakob De la Gardie, hvars stallmästare han var, frihet mot rusttjänst på Ikkala i Tyrvändö kapell. Genom kungl, bref 7.12.1612 och 20.7.1619 blef honom efteriåtet att under adlig frihet besitta alla de frälsegods, som voro hans eget eller hans hustrus rätta arf, nämligen Rehakka och Rutajärvi i Janakkala, så länge han var i kronans tjänst.

Salpetersjuderifaktor i Finland, med fullmakt 24.9.1614;

Död 1629, i krig i Preussen.

Gift 1610 med Brita Månsdotter, i hennes 2:a gifte, dotter af Måns Henriksson till Tirmula (Spåra, n:o 160) och Margareta Boije af Gennäs (n:o 16), samt enka efter Kristoffer Israelsson (se Stjernkors och Ståhl). Hon fick frihet på sina gods 19.8.1629, emedan hon "hafver misst tvänne sina män för rikets fiender i fiendeland, hvilka med en hop små barn hafva lämnat henne stor gäld på halsen". Lefde ännu 1634.

http://www.hamewiki.fi/wiki/Rehakan_kartano

view all

Erik Axelsson, till Rehakka's Timeline