Is your surname Estolanus?

Research the Estolanus family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Erkki Estolanus

Swedish: Erik Estolanus
Also Known As: "Ericus Æschillus Clementis"
Birthdate:
Death: 1695
Paltamo, Finland
Immediate Family:

Husband of Anna Franssintytär
Father of Erkki Erkinpoika Estolanus

Occupation: Paltamon pitäjänkirjuri
Managed by: Private User
Last Updated:

About Erkki Estolanus

1667/68 Erik Estolanus Ericus Æschilli, Satacundensis 1937. Vht: Mouhijärven kappalainen Eskil Estolanus (Æschillus Clementis) ja Karin Henriksdotter. Ylioppilas Turussa 1667/68 Estolanus Eric Æschilli _ 94. Nimi on kopioitu Albumista noin v. 1696 Satakuntalaisen osakunnan matrikkeliin [1667/68] Ericus Estolanus. — Kajaanin pormestarin kihlakunnantuomari Nils Petrelliuksen kirjuri 1680. Paltamon pitäjänkirjuri 1682–88. † Paltamossa 1695. Pso: (jo 1683) Anna Fransdotter (elossa 1695).

Kajaani > rippikirja, 1729-1750 > 12: IK87 IAa:1 http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=4721&pnum=12

Viittauksia: HYK ms., Index s. 54a; HYK ms., Satak. osak. matr. I #160; KA mf. ES 1963 (nn 4) Karkun käräjät 10.–11.3.1645 f. 166v (Cappellanen i Mowhi Jerfuj wellerde H:r Eskill Clementis, begerade Uptaga et Ödes hemman i Utzolaby Under 4½ öres Skatt 1½ Mantaal, der Eskill Clemetzsson tillförende åbodt och för 20 åhr sedhan Ödelagt hafwer), Karkun käräjät 25.–26.6.1645 f. 192v. — V. Lagus, Studentmatrikel I (1889–91) s. 119 (XXVIII); Consistorii academici Aboensis äldre protokoller III 1664–1671 (utg. H. Dalström, 1898) s. 328–329; M. Jokipii, Satakuntalaisen osakunnan matrikkeli I 1640–1721 (1954) #160. — O. Manninen, Kajaanin asukkaat 1651–1750. SSJ 33 (1981) s. 24.

Päivitetty 5.12.2009.

Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852 http://www.helsinki.fi/ylioppilasmatrikkeli/henkilo.php?id=1937

view all

Erkki Estolanus's Timeline

1695
1695
Paltamo, Finland
1730
1730
????