Riksråd Erling Amundsson Hildugard

Is your surname Hildugard?

Research the Hildugard family

Riksråd Erling Amundsson Hildugard's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Erling Amundsson Hildugard (Bonde)

Also Known As: "Erling Omundsen"
Birthdate:
Birthplace: Bergen, Hordaland, Norway
Death: circa 1319 (65-73)
Bergen, Hordaland, Norge
Place of Burial: Bergen, Hordaland, Norge
Immediate Family:

Son of Amund Einarson Hildugard and Hilda NN
Husband of Margreta Erlingsdotter Bjarkøy
Father of Holmfrid Erlingsdatter Hildugard; Audgerd Erlingsdatter Hildugard and Tord Erlingson Bonde

Occupation: Ridder, medlem av Riksrådet
Managed by: Harald Sævold
Last Updated:

About Riksråd Erling Amundsson Hildugard

Erling Åmundesson i Hildugard er nemnt første gong i 1290-åra då han vert tilgodesett i testamentet til Aslak, son til Jon Tviskaven. Han vert då kalla herr Erling Hildason, og var alt då riddar.Han var truleg syslemann i Bergen, og var mellom kong Håkon 5.s rådgjevarar gjennom mesteparten av regjeringstida hans.1613 Eg kan ikkje sjå at han er nemnt i live etter 1317, sjølv om han rett nok er omtalt i eit brev frå kong Edward 2. av England i 1319 utan at han trong vera i live då.Det vi direkte veit om jordegodset hans, er at han har ått jord i Bergen, Sunnhordland samt i Hardanger. Ei innførsle i BK fortel nemleg at herr Erling Hilduson gav 3 mmb i Tegland (Vikøy 46) til kyrkja i Øystese.1616

Erling var ridder og riksråd nevnt 1299 - 1314


Ridder i Bergen. Satt og i landstyret.


Levde i Bergen. Var ridder og satt i lands-styret


Herr Erling Amundsson Hildugård

(Erling Hildugård )

 	

Parents

Amund Einarsson

Hilde .

Marriages and children

Married to Margreta Erlingsdatter, with

Einar Erlingsson Hildugard

Audgerd Erlingsdatter

Holmfrid Erlingsdatter

Tord i Agaten

Sources:

- person: NST XXXIII, 1991, s 54: Slektene fra Møklegård og Kil

NST XX1 1968 s 240: A Steinnes: Om dei eldste drikkehorni: Åmundeson

Genealogen 1 1998 s 25: Var fru Adalis: av Tore H. Vigerust

Margreta Erlingsdatter

 	

Parents

Erling Ivarsson Bjarkøy

Hilde .

Marriages and children

Married to Aslak Gus, with

Sigrid Aslaksdatter

Torbjørg Aslaksdatter

Married to Herr Erling Amundsson Hildugård, with

Einar Erlingsson Hildugard

Audgerd Erlingsdatter

Holmfrid Erlingsdatter

Tord i Agaten

Siblings

Vidkunn til Bjarkøy

Herr Bjarne til Bjarkøy

Margreta Erlingsdatter

Erling Amundsson Hildugard

Birth:

Death: Before 1319 in Bergen.Hordaland.Norway

Sex: M

Father: Amund Hildugard

Mother: Hilde Hildugard

   

Changed: 16 Oct 2002 01:00:00

  Spouses & Children    
  
  

 Margrete Erlingsdatter Bjarkøy (Wife) b. Before 1250 in Bjarkøy.Norway  

Marriage: 0002

Children:

Holmfrid Erlingsdatter Hildugard b. in Bergen.Hordaland.Norway

Gaute 1 Erlingsson Talgje b. in Bergen.Hordaland.Norway

Reidar Erlingsson Hildugard-Flygstad b. in Hildugard.Bergen.Hordaland.Norway

Einar Gotneski Erlingsson Hildugard


Ridder , riksråd 1299-1314.

Erling giftet seg med Margrete Erlingsdotter, datter av Erling Ivarson og Ukjent. (Margrete Erlingsdotter døde omkring 1309.)

view all

Riksråd Erling Amundsson Hildugard's Timeline

1250
1250
Bergen, Hordaland, Norway
1268
1268
Age 18
Bergen, Hordaland, Norway
1317
1317
Age 67
Bergen, Hordaland, Norge
1319
1319
Age 69
Bergen, Hordaland, Norge
????
Agaten i Oslo
????
Bergen, Hordaland, Norway
????
????
Bergen