Ernst Adalbert von Harrach

Is your surname von Harrach?

Research the von Harrach family

Ernst Adalbert von Harrach's Geni Profile

Records for Ernst Adalbert von Harrach

7,839 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Ernst Adalbert von Harrach

Birthdate: (8)
Birthplace: Vienna, Austria
Death: October 25, 1667 (8)
Vienna, Austria
Immediate Family:

Son of Karl I von Harrach, Reichsgraf zu Rohrau and Maria Eleonore von Schrattenbach zu Haggenberg
Brother of Karl Leonhard I. (VII) Graf von Harrach zu Rohrau; Katharina Barbara Gräfin von Harrach zu Rohrau; Marie Isabella Katharina von Harrach; Maria Maximiliana Gräfin von Harrach; Otto Friedrich, Graf von Harrach and 1 other

Occupation: pražský arcibiskup a kardinál
Managed by: Private User
Last Updated:

About Ernst Adalbert von Harrach

Hrabě Arnošt Vojtěch kardinál z Harrachu (něm. Ernst Adalbert von Harrach; 4. listopadu 1598 Vídeň – 25. října 1667, tamtéž) byl katolický duchovní, biskup tridentský (1665–1667), 13. arcibiskup pražský a 28. velmistr Křižovníků s červenou hvězdou (obojí 1623–1667).

Po absolvování jezuitské koleje v Krumlově a v Hradci Králové dovršil A. Harrach studia v Římě. Ještě za studií byl komorníkem, později tajemníkem papeže. Jako čtyřiadvacetiletý se stal v roce 1623 po smrti pražského arcibiskupa Lohelia jeho nástupcem. Od roku 1626 byl kardinálem.

Vedl rekatolizaci v Čechách po porážce Českého stavovského povstání a společně s olomouckým biskupem Františkem kardinálem z Ditrichštejna (který mu byl v církevní hierarchii podřízen, ale politicky jej zastínil) působil jako důležitý rádce Habsburků. Osobně se stavěl proti násilné rekatolizaci a vyhánění nekatolíků z Čech, ovšem podřídil se rozhodnutí královského dvora. V roce 1626 byl jmenován kardinálem. Spolu s Ditrichštejnem provedl závěrečné redakce Obnoveného zřízení zemského, vydaného pro Čechy 10. května 1627. Jedním z mnoha bodů bylo ustanovení, že katolické náboženství se prohlašuje za jediné povolené vyznání v českých zemích a ti, kteří se nechtějí „srovnat“ s panovníkem ve víře, musí se vystěhovat ze země, ovšem s výjimkou poddaného lidu, který musel přestoupit ke katolictví buď po dobrém, nebo po zlém.

V Harrachově osobě dostala česká katolická církev vzdělaného, energického, houževnatého a pracovitého představitele. Jeho pojetí protireformace se poněkud lišilo od představ a praktik jezuitů i císaře. Ve svém plánu katolické reformace, který předložil císaři v roce 1626, prosazoval, aby "vyhubeno bylo ze země kacířství, nikoli však kacíři". Nesouhlasil se zásahy státní moci a hrubým násilím, které vedlo jinověrce jen k formálnímu přijetí katolické víry, ani s vypovídáním nekatolíků ze země. Prosazoval proti tomu pozvolnou převýchovu "kacířů" pomocí škol, působením kultury a umění a zvýšením počtu a zlepšením práce duchovních i celé církevní organizace. Založil proto arcibiskupský seminář pro výchovu kněží (1631), biskupství v Litoměřicích (1655) a v Hradci Králové (1664), mnoho kostelů a far. Do Čech povolal také několik mnišských řádů: hyberny, piaristy, pavlány, milosrdné bratry aj., kterými nahrazoval nedostatek kněží a o které se opíral ve sporech s jezuity, zejména o vliv na školství, včetně university. Ačkoliv teoreticky upíral světské moci právo řídit protireformaci a vyslovoval se proti násilí, v praxi kapituloval a při "obracení kacířů na pravou víru" musel brát na pomoc světské úřady a jejich orgány včetně vojska. A tak přes jeho původně dobrá předsevzetí pokračovala praxe násilné rekatolizace Čech, vypovídání a trestání "kacířů" a ničení českých knih.

view all

Ernst Adalbert von Harrach's Timeline

1658
November 4, 1658
Vienna, Austria
1667
October 25, 1667
Age 8
Vienna, Austria