Estienne Bruwer, SV/PROG

Is your surname Bruwer?

Research the Bruwer family

Estienne Bruwer, SV/PROG's Geni Profile

Records for Estienne Bruwer

16,941 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Estienne Bruwer, SV/PROG

Also Known As: "Etienne", "Steven", "Steeven", "Bruere", "Bruwer", "Etienne BRUERE"
Birthdate:
Birthplace: Blois, Loir-et-Cher, Centre, France
Death: Died in 't Land van Waveren (Worcester distrik), Cape of Good Hope
Place of Burial: Robertson, Cape of Good Hope, South Africa
Immediate Family:

Son of Estienne Bruére and Pn BRUERE
Husband of Esther des Ruelle, b1 and Susanne du Puis, SM
Father of Susanna Bruwer (Scheepers), b1; Martha Bruere, b2; Anna Magdalena (Johanna) Bruwer, b3; Steven Bruwer b4; Esther Bruwer, b5 and 2 others

Occupation: Wamaker, Wagonmaker, Wamaker 1689
Managed by: Private User
Last Updated:

About Estienne Bruwer, SV/PROG

SAF v 5 Estienne Burére * Blois, Frankryk c. 1665, Franse Hugenoot, a. Kaapstad 1688 aan boord Voorschoten vanaf Delftshaven (Rotterdam), Holland, wamaker boer “Rust-en-Werk” en “De Veerkijker” in Land van Waveren x c. 1690 Esther DE RUELLE * c. 1672 d.v. Daniël de Ruelle en Anna Goudalle xx 19.2.1702 Susanna (Anna) DU PUYS d.v. Jean du Puys en Marie Facon, vgl. Fayers Marie Williams – Geslagsregister van die familie Bruwer aangaande haar verhouding met slaaf veral m.b.t. vaderskap v. b4-b6

====

http://www.stamouers.com/

Estienne BRUWER, Bruere, Bruére, gebore omstreeks 1665, van Blois, Franse Hugenoot wat in 1688 met die Voorshooten in SA aangekom het, was 'n wamaker en 23 jaar oud. Hy het in die Kaap getrou in 1690 met Esther de RUELLE (dogter van Daniel de Ruelle en Anna Goudalle en weer op 19/2/1702 in Stellenbosch met Susanna (Anna) du PUYS od du PULA van Amsterdam, d/v Jean. Hy was gevestig te Rust-en-werk (1694), en later De Uitkyk, Daljosafat, en De Verrekyker, Tulbagh (1712). Hy het 2 seuns en 5 dogters gehad - almal uit sy tweede huwelik.

  • 1. Susanna x Gerrit Scheepers
  • 2. Martha ~ 11 Aug 1709 x 30 Nov 1732 David Senekal + Swellendam 28 Maart 1773
  • 3. Anna (of Johanna) Magdalena ~ 8 Nov 1711 Paarl x Jan Gerrit Haan xx Johannes Barens van Westervoort xxx 2. Feb 1783 Johann Valkenhagen van Hamburg
  • 4. Steven ~ 7 Okt 1714 Paarl
  • 5. Esther ~ 12 Sep 1717 Paarl
  • 6. Elizabeth ~ 18 Aug 1720 Paarl
  • 7. Johannes ~ 6 Des 1722, burger Stellenbosch x 18 Des 1751 Johanna Maria van der Merwe

Volgens Spoelstra het Susanna du Puys 'n verhouding met haar slaaf gehad, hy meld dat die "Droevig geval van onzedelijkheid eener blanke vrouw met haren slaaf" niemand anders as Susanna was nie, aangehaal in K Schoeman, Armosyn van die Kaap, Die Wêreld van 'n slavin 1652 - 1733, p 597.

Verwysings:

  • De Villiers/Pama
  • Heese/Lombard
  • Verwysingsmateriaal, Boksburg biblioteek
  • Verwysingsmateriaal, Springs LDS FHC biblioteek

Saamgestel deur: Martina Louw (nee van Breda) Kennethl@xtra.co.nz


Bron 2: Hugenote gedenk album 1688 - 1988 Die van Bruère verander in SA na Bruwer.

English

'The Huguenot Story' by Juliet Marais Louw

Page 46

"Estienne Bruere (Bruwer) was twenty-three when he arrived on the Voorschoten in 1688. He came from Blois and e=was a wagon-maker by trade. In 1692 he was granted the farm Rust-en-Werk in Daljosaphat. He married fiorst Esther de Ruelle and in 1702 Annie du Puis." Farm founded in 1730 by Estienne in Robertson : http://www.randrivier.com/randrivier-history.html

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The Huguenot Heritage. The story of the Huguenots at the Cape by Lynne BRYER and Francois THERON. Chameleon Press. 1987. ISBN 0 620 11390 1.

Page 33

The Huguenot ships and their passenger lists:-

1. Voorschooten (131 feet). Sailed from Delftshaven 31 December 1687. Arrived Saldanha Bay 13 April 1688. Passengers brought to Table Bay by the cutter Jupiter.

Passenger:-

BRUERE, Etienne (23) (Orléanais) [BRUWER]

Added by Y. DROST, 3 OCT 2015

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Voortrekkerstamouers 1835 - 1845 deur Jan C. VISAGIE (Afrikaans). Protea Uitgewers, Pretoria, 2011. Tweede uitgawe, derde druk 2011. ISBN 978-1-86919-372-0

Bladsy 98 - 99

BRUWER

Johannes Hendrik - b7c4d4

Schalk Willem - b7c4d7

Eduard Christiaan Daniel - b7c4d12

Added by Y. DROST, 20 OCT 2015

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

view all 16

Estienne Bruwer, SV/PROG's Timeline

1665
1665
Blois, Loir-et-Cher, Centre, France
1669
April 16, 1669
Age 4
1688
1688
Age 23
Cape
1704
1704
Age 39
Farm "Rust en Werk", Drakenstein
1709
August 11, 1709
Age 44
Cape of Good Hope, South Africa
1711
November 8, 1711
Age 46
Drakenstein, Cape of Good Hope, South Africa
1714
October 7, 1714
Age 49
Drakenstein, Cape of Good Hope, South Africa