Is your surname Rooma?

Research the Rooma family

Evald Rooma's Geni Profile

Records for Evald Rooma

1,164 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Evald Rooma

Also Known As: "onu Eskimo", "Ewald"
Birthdate: (105)
Birthplace: Tartu, Tartumaa
Death: May 24, 2017 (105)
Tartu, Tartumaa
Immediate Family:

Son of Jaan Rooma and Ida Rooma
Husband of Ellinor Rooma
Brother of Osvald Rooma

Managed by: Henn Sarv
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Evald Rooma

Evald Rooma (sündinud ukj. 6. juulil 1911 Tartus) on eesti ettevõtja.

Tema tuntuim algatus on 1934. aastal Tartus asutatud Eskimo jäätisetööstus. Lisaks pani ta omal ajal käima ka isikliku kondiitri- ja kulinaariatööstuse.Ta on õppinud Tartu Kaubanduskoolis ja tehnikagümnaasiumis.

Koolivaheaegadel töötas ta Tartu Linnavalitsuse Betoonitööstuses ja Rosenvaldi autoremonditöökojas. Mootorpaadi- ning autojuhtimise load sai 1927. aastal. Alates 1929. aastast oli Evald Rooma jõelaevakapten. Ta tegi Emajõel reisi- ja lõbusõite, vedades inimesi omatehtud paadiga, mille nimi oli Udu. Evald Rooma oli ka üks Tartu esimesi taksojuhte. Autojuhistaaži on Onu Eskimona tuntud mehel lausa 80 aastat.

Aastal 1932 tekkis tal idee hakata jäätist tootma. Esimene proovipartii valmis perekond Laisa jääkeldris ja esimene suurem jäätisepartii läks Tartu laulupeole. Aastal 1934 asutas Rooma firma Eskimo ning alustas jäätise suurtootmist Eesti turule. Eskimo tootis jäätist kuni Saksa okupatsiooni lõpuni. Aastal 1944 organiseeris ta leivatootmise Tartu linnas. Aastal 1948 põgenes küüditamise eest Pärnusse ja hiljem Haapsallu, kus ta organiseeris taas jäätisetootmist.

Aastatel 1953–1967 töötas Rooma Tallinnas artellis Punane Täht, Tallinna Leivakombinaadis, kommivabrikus Kalev. Ta lõi Eestis jäätisetootmise pakenditootmise süsteemi, töötas välja erinevaid jäätiseretsepte. Ta organiseeris ETKVLis kissellipulbri ja marineeritud mädarõika tootmise. Aastal 1956 organiseeris ta leivakombinaadis vahvlitootmise. Viimaseks töökohaks Tallinnas oli Autobaas nr. 16.

Aastal 1967 asus ta tööle Tartu Autobussi- ja Taksopargis, kus töötas põhiliselt autojuht-mehaanikuna.

Aastal 1987 (76-aastasena!) rajas Elvas väikeettevõtte Eskimo, kus toodeti jäätist ennesõjaaegse retseptuuri alusel. Peale jäätise valmistati ka vahvleid ja sinepit. Ettevõte töötas aastani 2004. Enamiku Eskimo ajaloolisest sisseseadest annetas Evald Rooma AS-i Balbiino jäätisemuuseumile Tallinnas.

Tuhanded tartlased ja linna külalised mäletavad Eskimo kirjadega jäätisepaviljoni eelmise bussijaamahoone nurga juures. Viimati kauples ta jäätisega Tartus Anne kanali ääres suvel 2007 ja kesklinnas Tartu Hansapäevadel juulis 2009 98-aastasena.

8. jaanuaril 2009 esitles legendaarne jäätisemeister Evald Rooma Tartus Dorpati konverentsikeskuses oma elulooraamatut „Emajõe ääres kasvanud“. Tema biograafia kajastab muu hulgas Tartu äriringkondade tegevust 1930. aastatel ning majanduselu ja tööstuse arengut okupeeritud Eestis, mida varem ilmunud elulooraamatutes on vähe käsitletud.

Suurettevõtja Neinar Seli soovitas raamatuesitlusel, et praegused ärimehed peaksid õppima elu näinud Roomalt, kuidas rasketel aegadel äritegevuses vastu pidada. Vanaautohuvilisena lubas Seli, et niipea, kui Eesti Rahva Muuseumi uue maja juures saab valmis hoidla vanadele masinatele, pannakse sinna vaatamiseks ka Rooma Eskimo reklaamiga „pirukamosse“.

Evald Rooma kirjutab oma raamatus muu hulgas oma kohtumistest Oskar Lutsu, Arnold Matteuse ja Artur Rinnega.

2010. a. veebruaris andis Tartu linnavolikogu Evald Roomale eriliste teenete eest teenetemärgi "Tartu Täht".

Surmateade (fotoga) - http://publik.delfi.ee/news/inimesed/suri-legendaarne-jaatisemeister-evald-rooma-ehk-onu-eskimo?id=78327818

view all

Evald Rooma's Timeline

1911
June 23, 1911
Tartu, Tartumaa
2017
May 24, 2017
Age 105
Tartu, Tartumaa