Filip Conrad Blom d.y

public profile

Is your surname Blom d.y?

Research the Blom d.y family

Filip Conrad Blom d.y's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Filip Conrad Blom d.y

Also Known As: "Philip", "Phillip"
Birthdate:
Death: after 1699
Immediate Family:

Son of Filip Conrad Blom d.ä. and Brita Bagge af Söderby
Husband of Birgitta Fahnesköld
Father of Anna Catharina Blom
Half brother of Ester Uggla; Casper Cremer; Anna Helena Cremer and Fredrik Cremer

Occupation: Arklimästare
Managed by: lars-gunnar fredriksson
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Filip Conrad Blom d.y

En anfader till Nils - Cecilias far, Olof Larsson Stork, ägde gården Bångserud i Säffle Värmland år 1555. Säteriet lär ha varit i släktens ägo under lång tid. Det finns nedtecknat att säteriet ägdes i mitten av 1640-talet av Nils (ägare till Bångserud). Gården övergår sedan till Cecilia Nilsdotter Stork omkring 1648. År 1660 övertogs gården av Brita Bagge, dotter till svågern Ivar Bagge af Söderby. 1692 tog sonen Filip d.y. över äganderätten

Ref: Värmlands säterie

Den välborne Filip Conrad Blom, bodde1690 på militiebostället Bärböle i Färgelanda socken och 1698 köpte säteriet Ivägsholm i Ödskölds socken, Älvsborgs län av löjtnanten Jöns Johansson Svinhufvud (A. Lignell, Beskrivning över grevskapet Dal (1851).). Han levde 1699. •En dotter, gift med N. N. Wall.

Filip var gift med Birgitta Svensson Fahnesköld

About Filip Conrad Blom d.y (svenska)

Filip Conrad Blom

En anfader till Nils - Cecilias far, Olof Larsson Stork, ägde gården Bångserud i Säffle Värmland år 1555. Säteriet lär ha varit i släktens ägo under lång tid. Det finns nedtecknat att säteriet ägdes i mitten av 1640-talet av Nils (ägare till Bångserud). Gården övergår sedan till Cecilia Nilsdotter Stork omkring 1648. År 1660 övertogs gården av Brita Bagge, dotter till svågern Ivar Bagge af Söderby. 1692 tog sonen Filip d.y. över äganderätten

Ref: Värmlands säterie

Den välborne Filip Conrad Blom, bodde1690 på militiebostället Bärböle i Färgelanda socken och 1698 köpte säteriet Ivägsholm i Ödskölds socken, Älvsborgs län av löjtnanten Jöns Johansson Svinhufvud (A. Lignell, Beskrivning över grevskapet Dal (1851).). Han levde 1699. •En dotter, gift med N. N. Wall.

Filip var gift med Birgitta Svensson Fahnesköld

view all

Filip Conrad Blom d.y's Timeline

1660
1660
1686
1686
Age 26
1699
1699
Age 39