Georg Johansson Flöjt

Is your surname Flöjt?

Research the Flöjt family

Georg Johansson Flöjt's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Georg Johansson Flöjt (Kartsajärvi)

Swedish: Jöran Johansson Flöit (Kartzajervi), Finnish: Yrjö Juhonpoika Flöjt (Karstajärvi)
Also Known As: "Johan", "Göran", "Kartzajerfvi", "Kartzajärfvi", "Kartsajärfvi", "Kartsajerfvi", "Kartsajervi"
Birthdate:
Birthplace: => 1785, Sydänmaa, Järvinen, Sysmä, Finland
Death: April 06, 1856 (70)
(71 v), Palvala, Sysmä, Finland (Ålderdom)
Immediate Family:

Son of Johan Georgsson Lautaportti, Kartsajärvi and Helena Juhontytär Lautaportti, Kartsajärvi
Husband of Eeva Erkintytär Flöjt, Söder
Brother of Tuomas Juhonpoika Kartsajärvi; lapsia and Maria Juhontytär Tenho

Occupation: sotilas / soldat / soldier
Managed by: Private User
Last Updated:

About Georg Johansson Flöjt

Siviilielämä

  • Sysmä syntyneet 1.3.1786: Sydenma Järfvis, Joh. Georgii & Helena Joh:dr., Georg
  • Jöran, s. 1785 / Sysmän seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1764-1796 (I Ab:1), jakso 1: Joutsjärvi ... Säynätjärvi, Karstajerfwi, ... ; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=9191895 / Viitattu 12.4.2020
  • Sysmän seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1779-1806 (I Ab:2), jakso 7: <Joutsjärvi> Ibm <№ 4> <Jurvala> Säynätjärvi, Kartsajärvi, ...; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=9192135 / Viitattu 12.4.2020
  • Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat I 1797-1802 (I Aa:5), jakso 15: <Joutsjärvi> N:o 4 Ibm <Jurvala Säynätjärvi>, Kartsajärvi ; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6928905 / Viitattu 12.4.2020
  • / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat I 1803-1813 (I Aa:7), jakso 23, sivu 19: Joutsjärfvi by N:o 4 Säynätjärfvi, torp Kartzajärvi; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=10184151 / Viitattu 12.4.2020
  • Sold:, acces sore Kart zajer wi / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat II 1803-1813 (I Aa:8), jakso 43, sivu 40: Storby N:o 2 Harila Lautaportti; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6929926 / Viitattu 12.4.2020
  • Jäg, Afgått: 1815 Seitenranda torp / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat II 1814-1821 (I Aa:10), jakso 345: Storby N:o 2 Harila Lautaporti; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6930501 / Viitattu 12.4.2020
  • № 38 Jäg: ... Flöit, s. Karstajerfvi, Ifrån: 1815 Lautaporti, Afgått: 1816 till Storby Nisuslax / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat I 1814-1821 (I Aa:9), jakso 216: Palfvala N:o 2 Seitenranda; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6930307 / Viitattu 12.4.2020
  • Jägaren № 38, Ifrån: Seitenranta 1816, Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat II 1814-1821 (I Aa:10), jakso 346: Storby N:o 2 Harila Nisulax; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6930502 / Viitattu 12.4.2020
  • KESKEN
  • epäselvä alin?, f.d. Soldat, till 200 / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat I 1840-1850, jakso 211, sivu 202: Liikola By ; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=10180791 / Viitattu 12.4.2020
  • Sysmä vihityt 11.12.1842: Liikola, Backst. k. Jöran Johanss. Flöjt & Sold. enk. Eva Ericsdr. Söder, Särkilax
  • Vigda 11/12 1842, ifr. pag. 202, till 536 / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat I 1840-1850, jakso 209, sivu 200: Liikola By; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=10180789 / Viitattu 12.4.2020

Kolmessa seuraavassa lähteessä seur. rivillä Erika Carlsdr, s. 10/5 1818, ks. kommentit

  • III alin, ifr 200 43, leskeksi 9/3 1848, till pg 196 -50 / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat II 1840-1850, jakso 99, sivu 536: Särkilax N:o 2 Lantu hn; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=14342543 / Viitattu 12.4.2020
  • Inh Enkl, ifr p 536 1850, till p. 541 n.b. / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat I 1840-1850, jakso 205, sivu 196: Liikola N:o 7 Knektilä ; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=10180930 / Viitattu 12.4.2020
  • Kyrkfattig, döf, död den 6. april 1856 / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat II 1851-1860, jakso 53, sivu 541: Palvala By Backstugs och Inhysingar; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=9176647 / Viitattu 12.4.2020
  • Sysmä kuolleet 6.4.1856: Palvala, Johan Jöranss. Flöjt, Kyrkf. Enkling, 71 v, Ålderdom / Sysmän seurakunnan arkisto - Kuolleiden ja haudattujen luettelot 1846-1894, jakso 58: Döde och Begrafne 1856 Aprill, ...; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=9177894 / Viitattu 12.4.2020

Sotilasura

Oliko Sold jo ennen v. 1809 - missä ?

II Suomen jääkärirykmentin Heinolan pataljoonan (Heinola bataljon) I (1817 Hollolan) komppanian jääkäri № 38 1814-17

photos.geni.com/p13/35/00/ce/c6/5344485f1b127d50/katselmus_-_joran_flojt_1814-1817_original.jpg

view all

Georg Johansson Flöjt's Timeline

1786
March 1, 1786
Sysmä, Finland
1856
April 6, 1856
Age 70
Sysmä, Finland