Gustaf Oscar Hilder

Is your surname Hilder?

Research the Hilder family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Gustaf Oscar Hilder

Finnish: Gustaf Oskar Hilder
Also Known As: "Gustav", "Oskar"
Birthdate:
Birthplace: Norrköping, Östergötland County, Sweden
Death: February 20, 1888 (51)
Berlin, Berlin, Germany
Immediate Family:

Son of Gustaf Adolf Hilder and Oscara Hilder
Husband of Louisa Ankarcrona
Brother of Jaquette Aurora Oscara Hilder

Managed by: Mikko Laakso
Last Updated:

About Gustaf Oscar Hilder

Grandchild to King Oscar I:

https://forum.rotter.se/index.php?topic=64994.0

"Det har för länge sedan ställts frågor här på forumet om Oscara Meijer eller Meijergeer. Det finns en hel del att läsa om henne, ibland skriver man av andra böcker, men Vivi Horn, som berättar i ”Herrarna till Runsa” har träffat hennes svärdotter.

De barn till Oscara som Vivi Horn nämner är dels en dotter som dog vid åtta års ålder, dels en son Gustaf Hilder, som gifte sig med Louise Ancarcrona. Enligt Vivi Horn var dessa makar barnlösa.

Om inte Oscara hade fler barn, som inte Vivi Horn vet om, eller Gustaf Hilder några utomäktenskapliga, går det inte att härstamma från Oscara.

///////////

Gustaf Oskar Hilder Birth name: Gustaf Oskar Hilder Gender: Male Birth: Apr 1 1836 Norrkoping, Ostergotland, Sweden Marriage: Spouse: Lovisa Vivika Augusta Ankarcrona Aug 28 1874 of Ed, Stockholm, Sweden Death: Feb 20 1888 Berlin, Germany Wife: Lovisa Vivika Augusta Hilder (born Ankarcrona)

https://www.familysearch.org/tree/person/vitals/9VHR-BWW

Birth name: Lowisa Viwika Augusta Ankarcrona Gender: Female Birth: Dec 23 1850 Ed, Stockholm, Sweden Christening: Jan 3 1851 Runsa,Ed,Stockholm,Sweden Marriage: Aug 28 1874 of Ed, Stockholm, Sweden Death: Circa Jan 4 1926

Father: Teodor Vilhelm Ankarcrona mother: Charlotte Sture 1799 Fundbo, Uppsala, Sweden

No sources for this tree attached

https://www.familysearch.org/tree/person/vitals/LWHT-DPJ

När familjen flyttar till Preussen 1840 (Norrköping S:t Olai A1:37 s 144) har de bara två barn, Jaquette Aurora Oscara född 1834 och Gustaf Oscar född 1836. När Oscara gifter sig i Risinge 1833 står det i vigselboken: ”Brud född i Stockholm 1815 14/4 och såsom Späd upptagen av Greve Wetterstedt och dess fru Grevinna Auror. Degeer, utan känd far och mor. I föräldrars ställe hava de vårdat hennes uppfostran.”



view all

Gustaf Oscar Hilder's Timeline

1836
April 1, 1836
Norrköping, Östergötland County, Sweden
1888
February 20, 1888
Age 51
Berlin, Berlin, Germany