Gustav Hindrik Mattson

Is your surname Mattson?

Research the Mattson family

Gustav Hindrik Mattson's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Gustav Hindrik Mattson

Also Known As: "Mattsson", "Matson", "Matsson", "Gustav-Hendrik", "Kustav"
Birthdate: (75)
Birthplace: Tagaküla, Naissaare, Harjumaa
Death: December 22, 1930 (75)
Tallinn (maovähk )
Immediate Family:

Son of Johan Hindrek Matsson and Maria Helena Mattson
Husband of Elwine Gustava Mattson
Father of Alma Louise Luther; Konrad Daniel Mattson; Elin Adina Mattson; Lilli Wiktoria Devid; Jenny Charlotta Kvick and 3 others
Brother of Constantin Heinrich Mattson; Henrietta Wilhelmina Bertelson; Maria Elisabeth Luther; Mathias Georg Mattson; Daniel Edward Mattson and 1 other

Managed by: Private User
Last Updated:

About Gustav Hindrik Mattson

Vend Matson sündis Naissaares Tagakülas 10./22. aprillil 1855 kaluri pojana. Ta vanemad Johann-Heinrich ja Marie olid vagad inimesed, kes pidasid hommiku-, õhtu- ja söögipalveid ning nõudsid seda ka oma lastelt.

Väike Gustav õppis juba 7-aastaselt lugema ning pidi siis isa nõudel iga päev karjas käies mitu peatükki Piiblist lugema. Sel teel kogus ta omale poisikesepõlves rikkalikku Piiblitundmist, mis tal edaspidises elus oli väga tähtis. Sellest oli tingitud, et ta mäletas peast väga palju Piiblisalme.

12-aastase poisikesena sattus ühes oma 13-aastase vennaga ajujäässe, nii et poisid kaotasid randapääsulootuse. Siis palusid nad paadis üksteiselt ja Jumalalt kõik andeks ning valmistusid surma vastu. Teiste abil päästeti poisid.

Noormehena armastas väga mitmesuguseid noorte lõbustusi, eriti aga kiigelaule. Varsti õppis ta ka viinajoomise, kuigi algul vastu enese tahtmist.

Kui Gustav oli 19-aastane noormees, saabus Naissaarde rootsi misjonär Peetrus Bergstein, kelle läbi Jumal inimesi üles äratas. Ärkamine ulatus ka Gustavi lähemate omasteni. Ta isakodu sai Jumalasõna kuulutuse kohaks. Neist võttis ka Gustav osa, aga vana südamega.

24-aastasena abiellus Elviine-Gustaava Gustavi t. Markus'ega. Vahepeal oli ta noorem vend usklikuks saanud, tagasi tulnud Naissaarde ja pidas koolimajas Jumalasõna kuulutuse koosolekut, kus viibis ka Gustav, kes oli haaratud oma noorema venna kõnest, mis temalt röövis senise südamerahu. Ta hakkas igatsema ärapäästmist. Mihklipäeval 1881 sai ta Jumalalapse-tunnistuse, olles 26-aastane. 1882. aasta kevadel ühines ta nn rootsi priikogudusega, mille Bergstein oli asutanud ja kes pidasid üsklikkude omavahelist lahtist leivamurmist. Ühes temaga päästeti ka ta abikaasa.

Oma sisemisel sunnil hakkas ta Naissaares eestikeelseid koosolekuid pidama. Kannatas palju segajate poolt. 1897. a. haigestus ta naine kopsutiisikusse. Vend Matson sõitis haige abikaasaga Boltsius'e juurde Rootsi abi otsima. Boltsius võidis ta abikaasat õliga ja palus, kuid tagajärjeta. Kodumaale saabunud, läks ta abikaasa 22. aug 1897 Issanda rahusse, olles alles 37-aastane, jättes leinama abikaasa 7 lapsega. Vanem tütar oli siis 17-aastane ja noorem poeg 2-aastane. Sellest ajast peale - oma 43. eluaastast alates - elas vend lesena.

14./27. mail 1899 ristiti vend Matson Tetermannist Tallinnas. Kui ärkamine saarel levis ja inimesi usule tuli, moodustati 1907. a. 17-liikmeline baptisti kogudus, mille jutlustajaks valiti vend Matson.

1914. a., mil Vene võimud sundisid kõiki elanikke saarelt lahkuma, asus ta Tallinnasse oma poja Konradi juurde elama, kus elas kuni surmani. Tallinnas astus I Baptisti Kogudusse, kus aitas Jumalasõna kuulutamises kaasa. Rändas palju väljas mööda maad ja kuulutas kõikjal Jumalasõna.

Viimased kuud kannatas ta raskeid valusid, kuni maovähk lõpetas ta maise teekonna 22. dets 1930, kus oli rännanud 75 aastat ja 8 kuud. Sellest ajast 49 aastat ja 2 kuud käinud Talle jälgedes.

Vend Matson oli väsimatu kuulutaja, reisis palju ja kuulutas kõikjal, kus iganes võimalused avanesid. Oma Piiblit tundis hästi, teadis täpselt, kus see ja see salm seisab. Laulunumbreid teadis registrist otsimata; oli hea laulumees. Sündinud lugusid ta teadis ütlemata palju, neid tarvitas oma kõne illustreerimiseks. Meheaastates omas haruldaselt hea mälu. Käis palju jalgsi. Kuulutama oli alati valmis. Oli mees, kes püüdis hoida puhast südametunnistust.

view all 11

Gustav Hindrik Mattson's Timeline

1855
April 10, 1855
Tagaküla, Naissaare, Harjumaa
1880
June 21, 1880
Age 25
Harjumaa, Eesti
1882
July 30, 1882
Age 27
1885
January 1, 1885
Age 29
1887
May 30, 1887
Age 32
Naissaar
1890
May 9, 1890
Age 35
Naisaar (Nargö)
1893
February 23, 1893
Age 37
Naissaar/Naissaari/Nargö
1895
May 26, 1895
Age 40
Naissaar
May 26, 1895
Age 40
Tallinn