Is your surname Andersen?

Research the Andersen family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Hans Andersen

Also Known As: "Borgenstierne (han benyttet også et stort antall andre aliaser)."
Birthdate:
Birthplace: Berger, Jevnaker, Oppland, Norway
Death:
Immediate Family:

Son of Anders Halvorsen and Maren Andersdatter
Husband of Maren Olesdatter Andersen and Mari Olsdatter Andersen
Fiancé of Petra Borgine Kofstad
Father of Hilda Matilde Hansen; Alexander Hansen; Atlanta Olava Jordvilla Tidemand; Henry Jordenskjold Andersen; Mary Ostindia Andersen and 3 others
Brother of Anette Andersdtr; Maren Andersdtr; Anette Andersdtr; Andreas Andersen; Ole Andersen and 1 other
Half brother of Karen Mathea Andersdtr; Olaus Andersen; Thorvald Andersen and Inga Olava Andersdtr

Occupation: "Berømt Don Juan og bedrager"
Managed by: Kristian Hatlevik
Last Updated:

About Hans Andersen

Samling av informasjon om Hans Andersen i Lokalhistoriewiki : https://lokalhistoriewiki.no/wiki/Hans_Borgenstjerne_Andersen

Hans Andersen f. 19 nov 1850
Dåpsprotokoll (nr 78) Jevnaker 1850

Funnet i oversikt over dåp i Norge "Norway Baptisms, 1634-1927," database, FamilySearch (https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:NW1B-QHM : 27 December 2014), Hans Andersen, 19 Nov 1850; citing ; FHL microfilm 307,299. Info fra nettstedet familysearch Name: Hans Andersen Gender: Male Birth Date: 19 Nov 1850 Christening Date: 25 Dec 1850 Christening Place: , JEVNAKER, OPLAND, NORWAY Father's Name: Anders Halvorsen Mother's Name: Maren Andersdr

Hans Andersen vokste opp på Bølgen i Haugsbygda (Hans mor var fra Veme med slekt fra Ådalen, Soknedalen og Røyse). Han ble konfirmert den 24. Juni 1866 i Hønefoss Det ser ut til at familien har flyttet den 30. Januar samme år. Se link til hans konfirmasjon, (nr 39). https://media.digitalarkivet.no/view/1113/186

Her link til vielse med Maren De ble gift 23.06.1895 i Paulus Menighet, Kristiania Se Vielse nr 67 https://media.digitalarkivet.no/view/7199/35

Det er en Hans Andersen f.1850 Jevnaker som er fange på Akershus festning ved FT 1885 https://digitalarkivet.arkivverket.no/ft/person/pf01053257004514

Her er det bilde av ham, se bilde nr 260 http://da2.uib.no/tomlarsen/jpg/img8063.JPG

Til dette bilde følger teksten fra fangeprotokollen: Riksarkivet/Statsarkivet i Oslo https://digitalarkivet.arkivverket.no/gen/vis/84/pc00000000370512

Som det står under bildet ref. linken over, hadde han kallenavnet "Borgenstjerna". Han er omtalt i avisa Glommendalen 28. september 1911: http://www.nb.no/nbsok/nb/7ee545102e854b6aebc790efbc506d98?index=3

Her står det skrevet mer om Hans, pluss bilde. http://www.hole-historielag.no/moter/medlmote/2013/2013_02.html

Første kapittel i boken "Retten er satt" et godt innblikk i livet til Hans Andersen: http://www.nb.no/nbsok/nb/61b3f040e85f32f4c6b7f92d3e1a8de3?index=4#0

Ifølge en notis i avisen i 1914, satt han da på Akershus. Oppga at han var far til 53 barn: http://www.nb.no/nbsok/nb/5d2d79ac432d52d3b9bb78a94933d6a4?index=9

"Norges berømteste Don Juan" heter kapittelet som er viet Borgenstjerne i boken Brutte løfter : en kulturhistorisk studie av kjønn og ære 1700-1900: http://www.nb.no/nbsok/nb/cc82edade5d027f6e387e72ab0b1abef?index=1#423

view all 13

Hans Andersen's Timeline

1850
November 19, 1850
Jevnaker, Oppland, Norway
December 25, 1850
Jevnaker, Oppland, Norway
1871
September 18, 1871
Age 20
Nedre Eiker, Buskerud, Norway
1887
August 28, 1887
Age 36
Ringerike, Buskerud, Norway
1889
February 3, 1889
Age 38
Asker, Akershus, Norway
1890
April 27, 1890
Age 39
Fiskum, Øvre Eiker, Buskerud, Norway
1895
October 20, 1895
Age 44
Kristiania, Norway
1897
May 3, 1897
Age 46
Kristiania, Norway