Hans Samuelsen Schreuder

Is your surname Schreuder?

Research the Schreuder family

Hans Samuelsen Schreuder's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Related Projects

Hans Samuelsen Schreuder

Also Known As: "Iohannes Samuelis Herløff"
Birthdate:
Birthplace: Kalundborg, Jylland, Denmark
Death: between April 16, 1647 and July 17, 1647 (50)
Bergen, Hordaland, Norway
Immediate Family:

Son of Samuel Hansen Schreuder and Catrine Hansdatter
Husband of Anne Jensdatter Bloch and Maren Hermansdatter
Father of Jens Hansson Schreuder; Otto Hanssen Schreuder; Jonas Schreuder; Samuel Schreuder; Anne Hansdatter Schreuder and 4 others
Brother of Gert Schrøder; Albert Samuelsen Schrøder; Margretha Samuelsdatter Schreuder; Daniel Samuelsen Schreuder and nn Samuelsdatter Schrøder

Occupation: Hører, 1617 rektor i Aalborg , 1622 præst i Horsens,1628 r. Cap. Bergen Dk, 1632 præst samme sted, Pr. over Nordhordlehn, Magister.
Managed by: Cecilie Nygård
Last Updated:

About Hans Samuelsen Schreuder

5. 1622** [Rtr. Aalbg. 17] Mag. Hans Samuelsen Schreuder (Haarlev) af Haarlev-H.; St. Hlh. 13; Hør Sorø (16); Mag. 20/5 17; 1 ~ Anna Jensdtr. Bloch, † c. 31-32; mindst 3 S.; 2 ~ Maren Hermansdtr.; mindst 3 S., 1 D.; 2 ~ Ove Jensen, Bgmstr. i Bergen; [1628 r. Cap. Bergen Dk.; 32 Sp. ss.; Pr. over Nordhordlehn; † 17/7 47; Prøveskrift for Biskop Gjødesen i Aarh. 1622; W. 2/353; N. 540].

KUM I, s. 11, 23 (»Iohannes Samuelis Herløff«); PT 1:3 (1882), s. 138; KS 4:3 (1893-95), s. 427 og 3:2 (1877-80), s. 753; EE II, s. 106-07, 110, 115; Hlh., s. 14.

http://wiberg-net.dk/489-90-Horsens.htm

http://www.nermo.org/slekt/d0046/g0000035.html#I17592

ABT 1587 - 16 Apr 1647

   * RESIDENCE: Res. kap. 1628-32. Prost i Nordhordland 1632-
   * OCCUPATION: Sogneprest i Bergen DK 1632-47
   * BIRTH: ABT 1587, Kalundborg ? (noe usikre foreldre) (1577/1595?)
   * BAPTISM: (s. av borgermester SHS i Kalundborg ?)
   * DEATH: 16 Apr 1647, Bergen
   * BURIAL: (1617-1628: Prest i Horsens, Jylland) 

Ble immatrikulert i 1613 fra Herlufsholm skole til Univ. i København.


http://www.nose.dk/Norge/schreuder.html

Hans Samuelsen Schreuder

Født omkring 1597, Kalundborg, Danmark1.

Død 17 jul. 1647, (Bergen)2.

    Mag. Hans Samuelsen Schreuder, født omtrent 1597 i Kallundborg, hvor Faderen Samuel Hansen Schreuder var Borgermester, blev Student 1613 fra Herlufsholms Skole, blev derefter Hører i Sorø, Magister 20. Mai 1617, Rektor i Aalborg 1616 og 1617 Sognepræst i Horsens. Ansattes 1628 som residerende Kapellan ved Domkirken i Bergen og blev 1632 kaldet til Sognepræst sammesteds og Provst over Nordhordland. Døde 17. Juli 1647. Han var, siger Hofnagel, en gudhengiven, from Mand i sin Lære og sit Levnet.3
    Gift 1) med Anne Jensdatter Block. 2) med Maren Hermansdatter, der 1662 blev igjen gift med Ove Jensen, Borgermester i Bergen. Børn af 1ste Ægteskab: Peder, Cathrine, Anne og Hans. Af 2det Ægteskab: Herman, Jens, Otto og Samuel.2

Gift 1° _____2med

Anne Jensdatter Bloch

Gift 2° _____2med

Maren Hermansdatter

[Gift 1° med Hans Samuelsen Schreuder (omkr. 1597 - 17 jul. 1647); Gift 2° med Ove Jensen].


Børn af Hans Samuelsen Schreuder og Anne Jensdatter Bloch:


4.2. Peder Hansen Schreuder, d. 1692

5.2. Cathrine Schreuder

6.2. Anne Schreuder

7.2. Hans Schreuder, d. 1707


Børn af Hans Samuelsen Schreuder og Maren Hermansdatter:


8.2. Herman Schreuder

9.2. Jens Schreuder, f. omkr. 1624, Horsens, d. 1683

10.2. Otto Hansen Schreuder, f. 1628, Bergen

11.2. Samuel Hansen Schreuder, f. 1630, Bergen, d. 1706

http://home.no.net/mikegl/fam04985.htm

http://www.nermo.org/slekt/d0046/g0000035.html#I17592

ABT 1587 - 16 Apr 1647

  • RESIDENCE: Res. kap. 1628-32. Prost i Nordhordland 1632-
  • OCCUPATION: Sogneprest i Bergen DK 1632-47
  • BIRTH: ABT 1587, Kalundborg ? (noe usikre foreldre) (1577/1595?)
  • BAPTISM: (s. av borgermester SHS i Kalundborg ?)
  • DEATH: 16 Apr 1647, Bergen
  • BURIAL: (1617-1628: Prest i Horsens, Jylland)

Ble immatrikulert i 1613 fra Herlufsholm skole til Univ. i København.



Hans Samuelsen Schreuder, født ca 1597 i Kallundborg, Danmark,193 død 17 jul 1647 i Bergen, Hordaland.194 (1) Han giftet seg med194 Anne Jensdatter Block. (2) Han giftet seg med195 Maren Hermansdatter.

http://www.hognes.net/georg.pdf

view all 19

Hans Samuelsen Schreuder's Timeline

1597
1597
Kalundborg, Jylland, Denmark
1617
1617
- 1628
Age 20
Jylland, Denmark
1624
1624
Age 27
Horsens, Ålborg, Denmark
1628
December 23, 1628
Age 31
Horsens, Vejle, Denmark
1628
- 1632
Age 31
1630
October 25, 1630
Age 33
Bergen, Norway
1631
1631
Age 34
Bergen, Hordaland, Norge
1632
1632
- 1647
Age 35
Bergen, Hordaland, Norway