Heldur Jaan Tõnisson

Is your surname Tõnisson?

Research the Tõnisson family

Heldur Jaan Tõnisson's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Heldur Jaan Tõnisson

Birthdate: (102)
Birthplace: Tartu, Tartumaa
Death: July 11, 2014 (102)
Immediate Family:

Son of Jaan Tõnisson and Hildegard Hilda Tõnisson
Husband of Salomia Tõnisson; Sissi Tõnisson and Private
Father of Private
Brother of Ilmar Hans Tõnisson; Hilja Reet Kauri; Lembit Rein Tõnisson and Mari-Ann Lagle Põlde

Occupation: advokaat
Managed by: Henn Sarv
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Heldur Jaan Tõnisson

Heldur Jaan Tõnisson (25. juunil 1912 - 11. juuli 2014) on väliseesti ärimees. Ta on Jaan Tõnissoni ja Hildegard Lõhmuse poeg.

Tõnisson oli rikkamaid eestlasi ning oli pikka aega üks Eesti Meedia Grupi omanikke. Teda peeti ka vanimaks aktiivseks Ferrari kasutajaks. Ta elas Rootsis alates 1943. aastast, Šveitsis alates 1967. aastast, viimastel eluaastatel Ameerika Ühendriikides ning polnud alates 1943. aastast Eestit külastanud. Heldur Tõnisson oli ametlikult kodakondsuseta isik, kuigi ta oli õiguslikult Eesti Vabariigi õigusjärgne kodanik. Antud juhul tähendab see ilmselt seda, et Heldur Tõnisson ei võtnud välja Eesti Vabariigi isikuttõendavat dokumenti. Kevadel 1943 tegi 30aastane advokaat Heldur Tõnisson elu tähtsaima valiku ning põgenes koos kaaslastega Eestist Soome kaudu Rootsi. Seejärel põgenesid üle lahe Tõnissoni omaksed. Vaid isa Jaan, kelle nõukogude salapolitsei NKVD vahistas 1940. aasta lõpul, suri vangilaagris. kirjutas Eesti Ekspress.

USA rahvusarhiivi dokumentidest selgub, et Heldur Tõnisson astus 1943. aastal Rootsis Ameerika luureorganisatsiooni OSS (CIA eelkäija) teenistusse. OSSi kaasabil päästeti Eestist kuni 22. septembrini 1944 1200 inimest, kes toimetati Rootsi. Tõnisson haldas päästmiseks vajalikke mootorpaate kui ka Stockholmi lähistel asuvat väikesaart.

Heldur Tõnisson töötas enne sõda vandeadvokaadi abina Tallinnas.

Isiklikku

Tema esimene abikaasa oli Salomia Kirik, teine abikaasa Sissi Tõnisson (surnud 1996), kolmas abikaasa Ingrid, endine meditsiiniõde on hollandi ja portugali päritolu ameeriklanna. Poeg Ivar Jaan Tonisson (s. 1940) oli Stanfordi ülikooli filoloogiaprofessor (kaitses seal 1976 doktoridissertatsiooni teemal "A formal semantics for adjectivals and adverbials"), Ivar Tonissoni lapsed on Alexander (Tonisson) ja Cecilia. Alexander Tonisson jätkab oma vanavanaisa Jaani teed, olles ühiskondlik aktivist San Franciscos, tegutsedes ametiühingu Service Employees International Union poliitilise vanemorganiseerijana.

WWW:

Surmakuulutused - Vaba Eesti Sõna (New York, USA), 2014, 17. juuli, nr. 29, lk. 11.

view all

Heldur Jaan Tõnisson's Timeline

1912
June 25, 1912
Tartu, Tartumaa
2014
July 11, 2014
Age 102