Henrik Jensson Gyldenløve, til Austrått

Is your surname Gyldenløve?

Research the Gyldenløve family

Henrik Jensson Gyldenløve, til Austrått's Geni Profile

Records for Henrik Gyldenløve

17,094 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Related Projects

Henrik Jensson Gyldenløve, til Austrått

Also Known As: "til Asdal"
Birthdate:
Birthplace: Gudbrandsdalen, Norway
Death: Died
Immediate Family:

Son of Jens Olavsson
Husband of Kirsten Frille; Phillippa Borkvardsdotter Krummedike and Eline Nielsdatter Kane
Father of Elin Henriksdatter Gyldenløve, til Asdal; Hartnik Henriksson Gyldenløve, på Glømmen; Nils Henriksson Gyldenløwe, til Austrått and Olav Henriksen Gyldenlowe
Half brother of N.N. Jensdatter; Margrethe Jensdatter and Elin Jensdatter

Occupation: Ridder, Rigsraad I Norge. Ridder 1450, Riksråd og Ridder., Riksråd i Norge, Nobleman, Lord of Austratt. Royal Councillor, Knight, Riksråd, Gift Ca.1452 med Eline
Managed by: Private User
Last Updated:

About Henrik Jensson Gyldenløve, til Austrått

Ifølge [http://snl.no/Gyldenløve/norsk%20adelsslekt SNL] sønn av Jens Olavsson Gyldenløve!

Arving etter Bent Harniktsson

Henrik Jensen Gyldenløve, til Austrått

http://www.nermo.org/slekt/d0000/g0000020.html#I7785

ABT 1417 - ABT 1476

   * RESIDENCE: "Herr Henrik Jensson". Nevnt 1445-1476
   * BIRTH: ABT 1417, (til Austrått)
   * BAPTISM: (neppe s. av Jens Henriksson) [1166]
   * DEATH: ABT 1476
   * BURIAL: (kj. Austrått i 1445 av Gjertr Narvesd.) 

[1167] Førte våpen med en gående fugl (struts?) (Tore H. Vigerust, 2003).

[1166] [S135] Hougen, E.: 'Slekten Gyldenløve til Austråt', NST XIV (1954)


Henrik stammet på farsiden fra en adelsslekt i Gudbrandsdalen, og var nevø av erkebiskop Aslak Harniktson Bolt. På morsiden var Henrik fra adelsslekten Kane som eide store eiendommer på Nordmøre.

Henrik "jobbet" bl.a som riksråd og var Ridder

Han var en søstersønn av erkebiskop Aslak Bolt, og derved nedstammer Gyldenløwe også fra Rømerætten på mødrene side. Hans mor ifølge nyere

forskning var en søster av riksråden Harnikt Henrikson. (NST-XI, s.264)

-Men siden hans mor var søster av Aslak Harniktsson Bolt, kan vel ikke hun også være søster av Harnikt Henriksson, da må i tilfelle moren vært gift to ganger, med en Henrik og en Hartnikt. Se [http://snl.no/Rømer SNL]

view all 14

Henrik Jensson Gyldenløve, til Austrått's Timeline

1417
1417
Gudbrandsdalen, Norway
1455
1455
Age 38
Asdal i Øyestad, Aust-Agder, Norway
1455
Age 38
1458
1458
Age 41
Austrått, Ørland, Sør-Trøndelag, Norge
1477
1477
Age 60
1478
November 10, 1478
Age 60
????