Is your surname Nilsson?

Research the Nilsson family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Herman Nilsson

Also Known As: "Store Herman Nilsson Knipa"
Birthdate:
Birthplace: Ersmark 3, Skellefteå lfs, AC
Death: 1751 (88)
Ersmark 8, Skellefteå lfs, AC
Immediate Family:

Son of Nils Hermansson Dunder and Brita Mårtensdotter
Husband of KARIN OLOFSDOTTER and Karin Olofsdotter
Father of Nils Hermansson Knipa; ANNA HERMANSDOTTER; BRITA HERMANSDOTTER; BRITA HERMANSDOTTER; MARGRET HERMANSDOTTER and 5 others
Brother of Johan Nilsson; Margareta Nilsdotter; Karin Nilsdotter and Mårten Nilsson

Occupation: Kopparslagare och Bonde, Kopparslagare, Ersmark nr 8, Bonde
Managed by: Kim T Metso
Last Updated:

About Herman Nilsson

Karin Olofsdotter. Född 1670. [18] Död 1740. [18] Gift. med Herman Nilsson. Kopparslagare och bonde i Ersmark 8.

Född 1663. [18]

Död 1754. [18]

Store.

Källa: Leif Boström

......................

Jan Eurenius Database

  1. ID: I83174
  2. Name: Herman Nilsson Kopparslagare
  3. Sex: M
  4. Birth: 1665 in Ersmark, Skellefteå lfs,AC
  5. Death: 1752 in Ersmark, Skellefteå lfs,AC
  6. Title: Bonde, kopparslagare
  7. Note: Thord Bylund
  8. Change Date: 29 NOV 2005

http://wc.rootsweb.ancestry.com/cgi-bin/igm.cgi?op=GET&db=janeur&id=I83174


Ulf Lundström sid 332 Ersmark 8

Stora Herman Nilson Kopparslagare och bonde i Ersmark 8. Blev högst 91 år.

Född: 1663 1) Bosatt: mellan 1720 och 1754 Ersmark, Skellefteå lfs (AC) 1) Död: 1754 Ersmark, Skellefteå lfs (AC) 1)

-------------------------------------------------------------------------------- Familj med Karin Olofsdotter (1670 - 1740) Vigsel: Skellefteå lfs (AC) 1)

Barn: Anna Hermansdotter (1695 - 1781) Brita Hermansdotter (1703 - 1783) Margretha Hermansdotter (1716 - 1797) Karin Hermansdotter (- 1791)

-------------------------------------------------------------------------------- Källor

1)  DDB (http://www.ddb.umu.se/nya_indiko/index.html) 
 
 

<< Startsida --------------------------------------------------------------------------------

Skapad av MinSläkt 3.2a, Programmet tillhör: Christer Wikström

http://www.cweden.com/genealogy/cw/pfa0c32ef.html


Ulf Lundström sid 332 Ersmark 8
Indiko: 663000042

GEDCOM Note

BONDE STORA HERMAN

GEDCOM Note

view all 14

Herman Nilsson's Timeline

1663
1663
Skellefteå lfs, AC
1692
1692
Age 29
Skellefteå, Västerbotten, Sverige
1695
1695
Age 32
Skellefteå, AC
1695
Age 32
NR 8 HERMANSHEMMANET, ERSMARK
1703
April 8, 1703
Age 40
NR 8, ERSMARK SKELLEFTEÅ
April 8, 1703
Age 40
NR 7 HÅKARSHEMMANET, ERSMARK
1703
Age 40
Ersmark 8, Skellefteå lfs. (AC)
1711
1711
Age 48