Is your surname Rätsep?

Research the Rätsep family

Huno Rätsep's Geni Profile

Records for Huno Rätsep

10,862 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Huno Rätsep

Birthdate:
Birthplace: Tartu, Tartu County, Estonia
Immediate Family:

Son of Karl Rätsep and Pauline-Magdalene Rätsep
Husband of <private> Rätsep
Father of <private> Rätsep and <private> Rätsep
Brother of <private> Susi (Rätsep) and Rein Rätsep

Managed by: Henn Sarv
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Huno Rätsep

Huno Rätsep (sündinud 28. detsembril 1927 Tartus) on eesti keeleteadlane ja Eesti Teaduste Akadeemia liige.

1946. aastal lõpetas ta Treffneri gümnaasiumi ja astus Tartu Ülikooli soome-ugri keeli õppima. Ülikooli lõpetamisele 1951. aastal järgnesid aspirantuuriaastad ja 1954. aastal kandidaadiväitekirja kaitsmine teemal "Infiniitsed vormid soome-ugri keeltes". 1974. aastal kaitses Huno Rätsep doktoriväitekirja, mille laiendatud variant ilmus 1978. aastal monograafiana "Eesti keele lihtlausete tüübid". 1980. aastal hinnati see töö riikliku preemia vääriliseks. Professorikutse sai Huno Rätsep 1977. aastal.

Huno Rätsepa õppejõutöö Tartu Ülikooli eesti keele kateedris algas 1954. a ja kestis üle nelja aastakümne, sellest ligi kakskümmend aastat kateedri juhatajana ning aastatel 1992–1993 korralise professorina. Alates 1994. aastast on Huno Rätsep Tartu Ülikooli emeriitprofessor.

Läbi õpetamisaastate oli Huno Rätsep ennekõike keeleajaloolane ja sõnavarauurija. Tema mahukas loengute komplektis oli läbi aastate esikohal eesti keele ajaloo põhikursus, millega käis kokku erikursus eesti keele sõnavara päritolust ning liivi keele erikursus. 1960. aastatel tõid tema strukturaallingvistika ja teiste uute keeleteaduslike suundade alased loengud ja seminarid kaasa põhimõttelise pöörde eesti keeleteadusliku mõtte arengus. Huno Rätsepa eestvõttel loodud generatiivse grammatika teooriale tuginevast uurijaterühmast on tulnud terve plejaad lingviste – tema õpilasi. Sellest arenguliinist on välja kasvanud ka Tartu Ülikooli arvutilingvistika uurimisrühm ja keeletehnoloogia töörühm. Ta on juhendanud kümmekonda väitekirja ning pidanud loenguid eesti keele ajaloost ja süntaksist ka Soome ja Rootsi ülikoolides.

1981. aastal valiti Huno Rätsep Eesti Teaduste Akadeemia liikmeks eesti keele alal.

Uurijana on Huno Rätsep tegelnud nii keeleajaloo kui ka tänapäeva keele uurimisega, kirjutanud põhjapanevalt eesti keele süntaksist ja sõnavarast, eesti keele uurimise ajaloost, sõnade etümoloogiast jpm. Tema sulest on ilmunud üle 120 teadusartikli, kaks monograafiat ja kaks eesti keele ajaloolise morfoloogia alast kõrgkooliõpikut. 1980. aastail juhtis Huno Rätsep kogu eesti keeleelu Emakeele Seltsi esimehena ja vabariikliku õigekeelsuskomisjoni esimehena. Ta kuulub rahvusvahelise ajakirja "Linguistica Uralica" toimetuskolleegiumi ja Eesti Soome-Ugri Komiteesse ning on Emakeele Seltsi ja Helsingis toimiva Soome-Ugri Seltsi (Société Finno-Ougrienne) auliige. 1998. aastal pälvis Huno Rätsep eesti keeleinimeste kõige mainekama autasu – F. J. Wiedemanni keeleauhinna.

2001. aastal autasustati Huno Rätsepat Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.

WWW:

view all

Huno Rätsep's Timeline

1927
December 28, 1927
Tartu, Tartu County, Estonia