Is your surname Piłat?

Research the Piłat family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Ignacy Piłat

Birthdate:
Birthplace: Bobowo k. Starogardu Gd.
Death: September 24, 1959 (83)
Bobowo k. Starogardu Gd.
Immediate Family:

Son of Bernard Piłat and Anna Gajdus
Husband of Pelagia Lewicka
Father of Franciszek Piłat; Helena Piłat; Antoni Piłat; Marianna Piłat; Józef Piłat and 3 others
Brother of Franciszek Piłat and Marianna Piłat
Half brother of Private and Jan Piłat

Occupation: wójt gminy Bobowo, sołtys i urzędnik USC w Bobowie, właściciel oberży w Bobowie
Managed by: Private User
Last Updated:

About Ignacy Piłat

Dziadek Ignatz (Ignacy) Piłat urodził się 2 marca 1876 r. w Bobowie i na pewno chodził do szkoły w Bobowie. Służył w wojsku pruskim, w 128 Gdańskim Pułku Piechoty w Nowym Porcie i brał udział w I wojnie światowej. W 1902 roku ożenił się z Pelagią Lewicką z Bobowa i razem z żoną zamieszkali w nowo nabytym budynku naprzeciw szkoły, położonym na działce o powierzchni 1 ha. Do istniejącego budynku mieszkalnego, który kupili w 1902 r. od Adolfa Maderwalda, dobudowali drugi budynek, w którym urządzili restaurację i salę do zabaw. W 1908 r. kupili działkę o powierzchni 1,18 ha (między torami i szosą w kierunku Pączewa), a w 1935 r. kupili działkę o powierzchni 5,98 ha – po parcelacji majątku Rusek. Dziadkowie mieli siedmioro dzieci. Ósme dziecko, córka Jadwiga, zmarło w wieku niemowlęcym. Starsze dzieci: Marianna, Józef i Bernard uczęszczały do szkoły przyklasztornej w Grünhof (Święciechowo) koło Regenwalde (Resko) – obecnie województwo zachodniopomorskie. Franciszek wstąpił do klasztoru ojców bonifratrów w Krakowie, gdzie pracował jako pielęgniarz. Helena była na pensji u Sióstr Miłosierdzia w Krakowie. Najmłodsze dzieci uczyły się w Tczewie: Jan uczęszczał do klasy rzemieślniczej przy Szkole Morskiej przygotowującej mechaników dla marynarki handlowej, a Antoni uczęszczał do gimnazjum. Jego pasją była budowa radioodbiorników. W prowadzeniu restauracji i sklepu pomagali córka Helena i syn Bernard oraz siostra babci Teofila Lewicka.

Poza licznymi obowiązkami związanymi z prowadzeniem restauracji i sklepu, dziadek pracował społecznie. Jeszcze w czasie zaboru pruskiego prowadził sołectwo i był poborcą podatkowym. Także w pierwszych wyborach po odzyskaniu niepodległości w 1920 r. został wybrany na sołtysa wsi Bobowo. Wybrana wówczas rada gminy liczyła 21 osób, z których 14 należało do Narodowej Partii Robotniczej (NPR), jeden radny był bezpartyjny, a pozostali, łącznie z trzyosobowym zarządem (z dziadkiem w składzie) należeli do Związku Ludowo – Narodowego (ZLN). Już w 1925 r. dziadek był proponowany przez Sejmik Powiatu Starogardzkiego na wójta obwodu Bobowo. Odmówił z powodu obowiązków sołeckich, urząd wójta pełnił jednak w latach 1931 – 35. 7 lutego 1934 r. przedstawiciele Wydziału Powiatowego w Starogardzie przeprowadzili lustrację wójtostwa w Bobowie. Z zachowanej dokumentacji wynika, że wójt Piłat prowadzi urząd wójtowski dość starannie i posiada odpowiednie kwalifikacje. 16 stycznia 1934 r. dziadek został mianowany przez starostę sołtysem komisarycznym. Jako uzasadnienie podano trudną sytuację ekonomiczną gminy. W latach 1921 – 35 dziadek prowadził Obwodowy Urząd Stanu Cywilnego w Bobowie. Wszystkie te urzędy sprawował osobiście. Był także członkiem rady parafialnej przy kościele, współuczestniczył w odbudowie kościoła.

           	   	 W czasie II wojny światowej dziadkowie zostali „wywłaszczeni”. Restaurację, sklep i gospodarstwo rolne zajął bezprawnie Niemiec Paul Enkfer. Pozwolił dziadkom mieszkać dalej w tym budynku, zajmowali jednak tylko jeden pokój... Nie przyjęli narodowości niemieckiej. W okresie wojny stracili trzech synów. Najmłodszy, Antoni (radiotechnik), zmarł 8 kwietnia 1942 r. po powrocie z obozu pracy; Franciszek (zakonnik) przebywał w Wilnie i tam 10 czerwca 1940 r. został aresztowany przez NKWD i osadzony           w więzieniu. Zmarł w Iranie, 13 października 1942 r., gdzie dotarł z Armią Polską gen. Władysława Andersa, a Jan (bosmanmat na ORP „Orkan”), zatonął z okrętem na północnym Atlantyku 8 października 1943 r. Czwarty syn, Bernard (mój ojciec) przez całą wojnę przebywał  w niewoli niemieckiej. 16 lutego 1943 r. w KL Auschwitz zginęła siostra babci - Monika Lewicka (numer obozowy 29336), która wcześniej była więziona w więzieniu w Fordonie. Monika Lewicka była siostrą zakonną w Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo w Poznaniu. 

Po wojnie dziadkowie byli nękani domiarami przez władzę „ludową” i nazywani „kułakami”. W 1955 r. zamknęli sklep i restaurację. Zajęli się tylko gospodarstwem rolnym, które syn Bernard (mój ojciec) odziedziczył po ich śmierci. Babcia zmarła w 1957 r., dziadek dwa lata później. Dziadkowie razem przeżyli prawie 55 lat. Doczekali się 4 wnuczek i ani jednego wnuka. Ja jestem najmłodszą wnuczką i jedyną, która nosi nazwisko Piłat...

Honorata Piłat

view all 12

Ignacy Piłat's Timeline

1876
March 2, 1876
Bobowo k. Starogardu Gd.
1903
June 26, 1903
Bobowo k. Starogardu Gd.
1905
February 24, 1905
Bobowo k.Skórcza
1906
July 5, 1906
Bobowo k. Starogardu Gd.
1907
October 3, 1907
Bobowo k.Skórcza
1909
September 8, 1909
Bobowo k. Starogardu Gd.
1913
August 2, 1913
Bobowo k.Skórcza
August 2, 1913
Bobowo k. Starogardu Gd.
1917
May 1, 1917
Bobowo k. Starogardu Gd.