Isa Altıntaş

public profile

Is your surname Altıntaş?

Research the Altıntaş family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Isa Altıntaş

Birthdate:
Birthplace: Yenikapı, Afyon, Turkije (Turkey)
Death: June 18, 2007 (44)
Bissau, Guinee-Bissau (Guinea-Bissau) (industrial accident )
Place of Burial: Yenikapı, Afyon, Turkije
Immediate Family:

Son of Ramazan Altıntaş and Hatice Kutlu
Husband of Private
Father of Private User; Private and Private
Brother of Private User and Akkiz Altıntaş
Half brother of Private

Managed by: Private User
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Isa Altıntaş

Altintas Ailesi, Firikli yeni adi Adayazi, Emirdagi, Afyon Türkiye yerlesmistir.

Eski adı Firikli (Pirikli) olup, adını bulunduğu bölgedeki eski bir medeniyet olan Frigya isminden almaktadır. Han ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yazılıkaya'ya yaklaşık 40 km. dir.

Frigya, Sakarya Irmağı ile Büyük Menderes'in yukarı çığırları arasında kalan bölgenin eski çağdaki adı.

Bu ad, Balkanlar’dan gelip bu bölgeye yerleşen Friglerden geliyordu. Frigler önce Bitinya bölgesine yerleştiler ve M.Ö. 12. - M.Ö 7. yüzyıllar arasında Orta Anadolu'nun batısına egemen oldular. Ama yeni göç dalgası Frigleri daha iç bölgelere itti. Frigler önce Sakarya Irmağı çevresine, ardından batıda Gediz ve Büyük Menderes'in yukarı vadileri ile doğuda Kızılırmak ve Tuz Gölü yöresine yerleştiler. Friglerin bir bölümü Burdur Gölü, Erciyes Yaylası ve Yeşilırmak vadisine kadar ilerlediler.

Batıda Gordion kentini başkent edinen asıl Friglerin ilk kralı Gordios'tu. Frigler Urartularla birleşerek Asurlulara karşı savaştılar. En parlak dönemlerini İÖ 9.-8. yüzyıllarda yaşayan Frigler, Hitit topraklarının neredeyse tümünü ele geçirdiler. İÖ 738'de başa geçen Gordios'un oğlu efsanevi kral Midas, Asurlularla anlaşma yolunu seçti. Midas döneminde başkent Gordium’un yanı sıra Midas Kenti ve Pessinus de çok gelişmişti. İÖ 700’lere doğru Kafkasya’dan Anadolu'ya giren Kimmerler, Friglerin başkenti Gordium'a kadar ilerlediler. Kenti ele geçirerek yaktılar. Bu yenilgi karşısında Kral Midas'ın öküz kanı içerek kendini öldürdüğü söylenir.

Ramazan Altintas ve Hatice Kutlu evlendikten sonra Pörnek yeni adi Yenikapi köyüne yerlesmislerdir

Eski adı Pörnek yeni adı Yenikapı, Afyon ili Emirdağ ilçesine bağlı bir köydür. Pörnekler aşireti Türkmen boyudur. ALCI' lar, Şamatlar, Kipriler bu boyun içinde yer alır. Şamat Müslümanlar Lübnan'a eskiden Şam' a (=Suriye)bağlı anlamında ŞAMAT derlerdi. Şamatlılar Lübnan üzerinden Anadoluya gelmiş Türkmen aşiretidir. Kipriler Azerbaycan da yaygın olarak yerleşmiştir. Pörneklerin bir kısmı Doğuanadolu'da güçlü olan kürt aşiretlerine sığınmış ve zaman içerisinde kürtleşmişlerdir. Pörnek veya Pürnek bir otlakta otlayan çok sayıdaki koyun sürülerinden her bir sürüye bir pörnek denir.Adı buradan gelmektedir ve Türkçedir.Ancak bu Türkmen köyünün adı YENİKAPI olarak değiştirilmiştir. Türkiye'nin değişik bölgelerinde PÖRNEK veya PÜRNEK adıyla çok sayıda köy bulunmaktadır.Sakarya ırmağının bir kolu olan Çıldırım çayı Afyon-Emirdağ-pörnek (Yenikapı) köyü sınırları içinden geçer.

view all

Isa Altıntaş's Timeline

1963
April 20, 1963
Yenikapı, Afyon, Turkije
2007
June 18, 2007
Age 44
Bissau, Guinee-Bissau
June 25, 2007
Age 44
Yenikapı, Afyon, Turkije