Is your surname Randalu?

Research the Randalu family

Ivalo Randalu's Geni Profile

Records for Ivalo Randalu

282 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Ivalo Randalu

Birthdate:
Birthplace: Riga, Rīgas pilsēta, Rīgas pilsēta, Latvia
Immediate Family:

Son of Adam Randalu and Tiina Randalu
Husband of Private User
Father of Private User and Private User
Half brother of Hillar* Aleksander Randalu and Eeva Ahven

Last Updated:
view all

Immediate Family

About Ivalo Randalu

VASTAB IVALO RANDALU

Sündisid 1936. aastal Riias, oled sa lätlane või baltisakslane?

Ei, mina olen e e s t l a n e, kuigi see on isemoodi eestlus. Jah, ma olen sündinud Riias, teisel pool Väina jõge, Kuramaa kaldal. Kas mu päritolu on miski rikkus, mine tea, aga eripära ehk küll.

Minu pärisisa nimi oli Veveris. Tema oli lätlane, pärit Kuramaalt, talust. Enne minu emaga abiellumist oli ta juba olnud abielus, sealt oli tal kolm last, kellega mul ei ole olnud kokkupuuteid, need olid lätlased. Ise loodan salamisi, et ehk on Kuramaalt sattunud minusse ka natuke liivi verd.

Tollel Veverisel olid kerged elukombed, ta mängis kaarte, oma kaasavara mängis ta maha ja abielu minu emaga läks lõhki.

Ema oli baltisakslane. Tema isa oli pastor Harald Lange, kirikuõpetaja Läti Valkas, aga ema kasvas üles Riias. Minu sündimise ajaks oli vanaisa juba surnud. Nende sugupuu, mida pastor Lange on hoolega uurinud, ulatub XVI sajandisse. Emaema juured viivad aga XV sajandisse ja Taani. Enamasti olid need kodanlased.

Ema oli gümnaasiumiharidusega, keeltele andekas. Ta oskas läti, liivi, vene, eesti ja soome keelt, rääkimata saksa keelest. Enne mind sündis nende abielust poeg, kellele pandi nimeks Lindloul, ta elas küll vaid viieaastaseks. “Lindloul” tähendab liivi keeles linnulaulu, emale meeldis see kõla pärast. Kui ema mind kandis, sattus ta Lapimaale, kus on Ivalo-nimeline jõgi, järv ja küla — nii sain mina oma nime. Emaisa vennad-õed läksid kõik Saksamaale, veel enne 1939. aastat.

Sind kasvatasid üles aga hoopis kasuvanemad?

Ema tutvus hiljem Kiidjärve veski omaniku Karl Torroga. Too oli lesk, temalgi oli eelmisest abielust kolm last, minu emal aga veel kaks… Olin siis kahene ja nii otsustati minust kui väiksemast poisist loobuda. Tallinnast tuligi üks abielupaar, Randalud — kuni 1936. aastani olid nad Bachmannid —, kes mu endale võtsid. Olen neile sõnulseletamata tänulik, et nad suutsid must rõõmu tunda, kuigi olin, eriti emale, üks tõeline kirstunael. Lõpuni.

Mu pärisemal sündis uuest abielust veel kolm last, enne kui sõda nad siit Eestist ära Saksamaale viis: vend Lembit ja kaks õde. Üks elab praegu Ameerikas, teine Saksamaal; vend Lembitust on saanud taas Kiidjärve veski omanik.

view all

Ivalo Randalu's Timeline

1936
February 7, 1936
Riga, Rīgas pilsēta, Rīgas pilsēta, Latvia