Jan Vitovec

public profile

Is your surname Vitovec?

Research the Vitovec family

Jan Vitovec's Geni Profile

Records for Jan Vitovec

5,492 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Jan Vitovec

Also Known As: "Ivan Vitovec", "pan Jan", "de Greben", "Bitovec", "Wittowicz zum Greben", "Witobecz"
Birthdate:
Death: 1468
Immediate Family:

Husband of . Vitovec
Father of Katalin Vitovecz; Juraj Vitovecz /Vitovec; Ivan Vitovecz /Vitovec and Vilim Vitovecz /Vitovec

Occupation: Ban of Croatia 1457-1463
Managed by: Alex Moes ©
Last Updated:

About Jan Vitovec

G1. Miklós, +before 1494; 1m: Borbála Bánfi de Alsólendva; 2m: Katalin (fl 1484-92), dau.of János Vitovecz, Gf of Zagorie

Ottův slovník naučný/Mladvaněk < Ottův slovník naučný Ottův slovník naučný ◄ Mladovidy Mladvaněk Mlaka ► Údaje o textu Titulek: Mladvaněk Autor: Josef Teige Zdroj: Ottův slovník naučný. Sedmnáctý díl. Praha : J. Otto, 1901. S. 452–453. Dostupné online. Licence: PD old 70

Mladvaněk, vlastně Václav z Rachmanova, jehož původu neznáme, jeden z četných hejtmanů žoldnéřů českých, zaměstnaných v Uhrách a Rakousích. Jmenovitě v l. 1451—60 pleně ohrožoval krajinu mezi Vídní a Prešpurkem. Na hradě svém Najbachu (nyní zašlém) vedl knížecí dvůr.

Když ve sporu o dědictví celské Jan Vítovec obsadil Celi a dvořanstvo císaře Bedřicha III. zajal (1457)

, byl mezi zajatými i M., který odveden pak na pevný hrad Krepinu v Záhoří. Po zjednání míru podrobil se M. králi Ladislavovi. Rok po tom (1458) lstí poražen byl na loupežné výpravě arciknížetem Albrechtem, při čemž něco lidu jeho zjímáno a utopeno nebo pověšeno. V půtce Václava, knížete z Ostrova, s Prešpurčany, kde Václav byl zajat, zaručil se M. za něho (1460) a svoje stížnosti s nimi vznesl na hraběte Zikmunda ze sv. Jiří jako rozhodce. K ustanovenému roku však státi nemohl, i dal se zastupovati hejtmanem svým Mikulášem Trčkou z Křižanova. (Viz o tom korrespondenci jeho českou v »Archivu českém«, sv. IV., str. 334 a sl.) Brzy po podrobení svém cís. Bedřichovi III. zahynul po těžkém poranění. V pramenech uvádí se zkomoleně: Ladwenko von Rochnaw neb jen Bengel von Ruchenaw. — Srov. Cillier Chronik (vyd. Kronesovo). JTe.