Jaakko Ristonpoika Hiiri

Is your surname Hiiri?

Research the Hiiri family

Jaakko Ristonpoika Hiiri's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Related Projects

Jaakko Ristonpoika Hiiri

Swedish: Jacob Christersson Hiiri
Also Known As: "Jakob"
Birthdate:
Death: May 20, 1752 (71-80)
Kurkela, Kivennapa, Finland
Place of Burial: Kivennapa, Finland
Immediate Family:

Son of Risto Laurinpoika Hiiri
Husband of Helena Antintytär
Father of Maria Jaakontytär and Yrjö Jaakonpoika Hiiri
Brother of NN Hiiri

Managed by: Pekka Kirjavainen
Last Updated:

About Jaakko Ristonpoika Hiiri

Jaakko oli talollinen Kivennavan Kurkelan kylässä 1720-luvulla isänsä Riston jälkeen. Ilmeisesti tilan isännyys siirtyi sittemmin kotivävylle Aatami Montoselle, ja Jaakko on 1730-luvulta alkavissa rippikirjoissa merkitty Kurkelan itsellisiin. Hänen vaimonsa Helena kuoli ilmeisesti 1740-luvun jälkipuoliskolla, sillä häntä ei ole merkitty enää vuosien 1748–1758 rippikirjaan. Jaakko itse kuoli 20.5.1752, kuolleiden luettelon mukaan 76-vuotiaana. Sen perusteella hän olisi syntynyt noin vuoden 1676 vaiheilla.

Jaakkoa perheineen ei vaikuta löytyvän Kivennavan vuoden 1723 väestöluettelosta. Siinä Kurkelaan on merkitty Paavo Antinpoika Hiiren ja Yrjö Mikonpoika Hiiren perheet.

Lähteet

view all

Jaakko Ristonpoika Hiiri's Timeline

1676
1676
1707
1707
1720
1720
1752
May 20, 1752
Age 76
Kurkela, Kivennapa, Finland
May 24, 1752
Age 76
Kivennapa, Finland