Is your surname Koktitski?

Research the Koktitski family

Jaan Koktitski's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Related Projects

Jaan Koktitski

Birthdate: (21)
Birthplace: Sooaluse t., Nehatu, Läänemaa
Death: January 13, 1906 (21)
Äksi talu põld, Velise Vigala khk, Läänemaa (maha lastud)
Immediate Family:

Son of Priidik Koktitski and Triinu Koktitski
Brother of Ann Reinberg and Katharina Koktitski

Managed by: Private User
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Jaan Koktitski

Jaan vanematega: Personaalraamat VI (Mõraste, Haimre, Kasti, ...; EAA.1247.1.223; 1899-1914 http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.1247.1.223:161?1451,1160,298,126,0

Reede, 13. jaanuari hommikuks oli antud Velise vallarahvale käsk koguneda vallamaja juurde. Vallaküüt tõi karistussalga ühes vangide ja vitsakoormaga Valgu mõisast vallamajja. Kindral Be­zobrazov luges vallamaja ees ette kohtuotsused – neli meest oli mõistetud surma, teistele oli määratud ihunuhtlus. Viimaste arvu pole võimalik määrata kindlaks, kuid see ulatus mitmekümneni.

Surmamõistetud eraldati ja ihunuhtlusele määratud asetati rivvi karistuse suuruse järjekorras.

Surmamõistetud olid: Ants Jeeser, Jaan Kochtitsky, Ants Lansberg ja Kustas Valdek. Vigala pastor M. von Busch võttis kõik vallamajas armulauale ja siis algas nende viimne teekond. Mehed surmati Äksi talu põllul kogupauguga. Neist üldise revo­lutsioonilise tegelasena oli tuntud J. Kochtitsky, J. Teemandi lä­hedasi sugulasi.

Samal ajal kui Bezobrazovi karistussalk teotses Velisel koha­pealsete tegelaste vangistamise ja karistamisega, ei unustatud aga K. Pätsi, J. Teemandi jt. juhtivate, üldtuntud eesti tegelaste taba­miseks kõiki abinõusid tarvitusele võtmast. Et enne kohtuotsuse täitmist Valgu mõisas kinnipeetav J. Kochtitsky oli J. Teemandi sugulasi, siis kas ainult oletuse tõttu või kellegi pealekaebusel nõuti, et J. Kochtitsky andku välja, kus asuvad Päts, Teemant ja Pung.

Päts ja Teemant olid tõeliselt peale sõjaseaduse kehtima hak­kamist Tallinnas. Kui neid ähvardas vangistamine, põgenenud nad koos ja peatunud teel J. Kochtitsky vanemate juures Nurtu karjamõisas, kust nad olid saanud hobuse edasisõiduks.

Noort 22-aastast Kochtitsky’t piinanud karistussalga tegela­sed hirmsasti, peksnud teda koguni kettidega. Lõpuks ühel päeval astunud vangistatute juurde keegi kohalik mõisnik ja nõud­nud, et K. annaks välja, kus on Teemant, Päts ja Pungi, öel­dud K-le, et surma ta on niikuinii mõistetud ja nüüd tunnistagu üles kõik süüd. K.. vastanud siis – ei tea kas hirmutatult piina­dest või tahtes segada jälgi -, et kahe nädala eest olid nad Pärnus Pätsi majas; kus nad nüüd on, seda ta ei tea. http://www.kirjandusarhiiv.net/?p=83

view all

Jaan Koktitski's Timeline

1884
May 21, 1884
Nehatu, Läänemaa
1906
January 13, 1906
Age 21
Velise Vigala khk, Läänemaa

http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.1247.1.231:139?291,2235,2760... surmakohana kirjas Nurms/Nurtu, maha lastud sõjakohtu otsusel (samal lehel ülalpool 2 meest samal põhjusel Valgus maha lastud).