Jacob Coenraad Breedt, b3

Is your surname Breedt?

Research the Breedt family

Jacob Coenraad Breedt, b3's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Jacob Coenraad Breedt, b3

Also Known As: "Breet", "Breedt", "Breed", "Johan Coenraad"
Birthdate: (75)
Birthplace: Tulbagh, Cape Winelands, Western Cape, South Africa
Death: June 10, 1844 (75)
Olifantsrivier, George, South Cape DC, Western Cape, South Africa
Immediate Family:

Son of Jacob (Jansz) Breedt, SV/PROG and Maria Striegel, b2 SM
Husband of Susanna Knoetzen b8c1 and Catharina Margaretha Carelse, b1c2
Brother of Anna Jacoba Margaretha van Zyl, b1 and Johannes Augustus Breedt B2
Half brother of Pieter Andries van Zyl and Hester Johanna van Zyl

Managed by: Willem Breet
Last Updated:

About Jacob Coenraad Breedt, b3

Swartland Baptism Record, which gives his Date of Birth as 5 Oct 1768 and Date of Baptism as 5 Mar 1769.

------------------------------------------------------------------------------

Breed - Knoetze Marriage Record (Cape Town) (2nd entry from top; p. 125 of register)

Breed - Carelse Marriage Record (George)

------------------------------------------------------------------------------

Death Notice: KAB MOOC 6/9/33 7448 (1844). His Age at Death ("75 and two-thirds" years) ties in precisely with the above Date of Birth.

------------------------------------------------------------------------------

Jacob en Maria (stamouers) het net drie kinders gehad, naamlik

b1 Anna Jacoba Margaretha gedoop 5.2.1764

b2 Johannes Augustus gedoop 1.3.1767 en

b3 Jacobus Coenraad gedoop 5.3.1769

bl is nog in Stellenbosch gedoop, maar die laaste twee, b2 en b3 is gedoop in die nuutgestigte Swartlandgemeente. Dit op sigself dui alreeds die neiging aan van 'n verskuiwing van die mense noordwaarts na die binneland. Aldrie hierdie tweedegeslag¬Breedts is ook nog gebore op die plek waar Jacob vir Cloete gewerk het.

b3 Jacobus Coenraad is op 2 Augustus 1789 getroud met Susanna Knoetzen, weduwee van Willem Grobler, en daarna weer in 1829 met Catharine Margaretha Carelse, weduwee van Johannes Bakker, maar in beide huwelike is geen Breedt¬kinders gebore nie (dit alles kom uit sy sterfkennis). Hy sterf as 75 jarige vermoende boer op sy plaas Wilgenhoutrivier in die huidige George-distrik. Die sterfkennis gee sy ma as Maria Gewerse aan, vandaar die raaiskoot dat Maria 'n derde keer met 'n Gewerse getroud was.

Nietemin, dit betaken dat b2 Johannes Augustus of later Augustinus, die enigste tweedegeslag Breedt met'n Breed(t) nageslag was, en dit is ook die rede waarom die Breed(t)s aanvanklik nie so vinnig gegroei en so talryk as die ander families was nie.

Die oudste, b1 Anna Jacoba Margaretha is getroud met Pieter Van Zyl, wat ook weer wys op 'n noue band tussen hierdie twee families. Dit blyk ook dat die voorgeslagte in die algemeen maar daar in hulle onmiddellike omgewing getrou het. Pieter is gedoop op 24 April 1773, en volgens Pama het hulle twee mettertyd 'n gesin van 10 kinders gehad. Wat ook insiggewend is, is dat hulle later getuies was by die doop van b2-hulle se eerste kinders, dus moet ons aanneem dat hulle ook saam is met die beweging en trek na die Oos-Kaap.

Omdat b3 soos vermeld, geen kinders gehad het nie, is b2- hulle dan die enigste tweedegeslagvoorouers van ons familie, wat nog verder die familieaanwas beperk het

view all

Jacob Coenraad Breedt, b3's Timeline

1768
October 5, 1768
Tulbagh, Cape Winelands, Western Cape, South Africa
1769
March 5, 1769
Malmesbury, West Coast DC, Western Cape, South Africa
1844
June 10, 1844
Age 75
George, South Cape DC, Western Cape, South Africa