Jaromír Rubeš

Is your surname Rubeš?

Research the Rubeš family

Jaromír Rubeš's Geni Profile

Records for Jaromír Rubeš

6,074 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Jaromír Rubeš

Birthdate: (81)
Birthplace: Volyne, Czechoslovakia
Death: February 2000 (81)
Prague, Czech Republic
Immediate Family:

Son of Růžena Rubešová
Husband of Private
Father of Jan Rubeš and Eva Weinberger
Brother of Private

Occupation: psychiater
Managed by: Private User
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Jaromír Rubeš

Reportér - internet - 17.03. 10:12

Významný český psychiatr se narodil ve Volyni

Strakonice, Volyně/ Jaromír Rubeš, významný český psychiatr a psychoterapeut, by se v neděli 16. března dožil devadesáti let. Narodil se v roce 1918 ve Volyni.

Po absolvování strakonického gymnázia začal studovat na plzeňské klinice Lékařské fakulty Univerzity Karlovy obor porodnictví a chirurgie. Po uzavření vysokých škol Němci byl pomocníkem praktického lékaře ve Slapech, následně fiškusem v nemocnici ve Volyni a po ukončení lékařského studia sekundářem na chirurgii ve Fakultní nemocnici v Plzni. Po ukončení války absolvoval studijní pobyt ve Švýcarsku, kde se setkal s Jaroslavem Skálou a později zakládali společně v Čechách protialkoholní poradny.

Vybudoval moderní⋌ psychiatrický ústav

V první polovině 50. let působil jako ředitel psychiatrické léčebny v Dobřanech. Zanedbanou instituci se mu podařilo přebudovat v moderně koncipovaný léčebný ústav. Zřídil samostatná oddělení, zejména pro interní léčbu, pacienty závislé na alkoholu soustředil do jednoho pavilonu a tím vytvořil spolehlivější podmínky pro detoxikaci a nenarušování terapeutické abstinence alkoholových i ostatních toxikománií.

Psychiatrii měli⋌ u nás za pavědu

Bratr Jan, který žil tehdy v Kanadě, mu zasílal zahraniční psychoterapeutické časopisy (v tehdejším Československu byla psychoterapie považována za pavědu) a z nich se dověděl o kongresu ve Švýcarsku.

Cestou na kongres se setkal s Jaroslavem Skálou, velikým propagátorem protialkoholní léčby. K psychiatrii ho přivedl zájem o tehdejší pokusy léčit duševní choroby neurochirurgicky. Praxe jej motivovala k budoucí humanisticky orientované psychiatrii a především k psychoterapii. Již tehdy přednášel a publikoval.

Též se stal členem výboru Psychiatrické společnosti a členem katedry Ústavu pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů. Řadu let byl předsedou psychoterapeutické sekce Psychiatrické společnosti J. E. Purkyně.

Jako ředitel působil i v Lázních Jeseník v letech 1955-1960. Založil zde tradici psychofarmakologických a později i psychoterapeutických dnů. Jeho zásluhou se v sanatoriu uskutečnilo několik velkých kongresů, především Sjezd československých neurologů s mezinárodní účastí (1956), první psychofarmakologická konference, základ budoucích pravidelných setkání psychiatrů a farmakologů (1959) a první československý psychiatrický kongres (1959). Patřil k několika málo psychiatrům, kteří měli dvě speciální atestace: z psychiatrie (1956) a z balneologie (1959).

Léčil alkoholiky⋌ v Praze – Bohnicích

Po krátkém ředitelování celé severomoravské lázeňské oblasti pracoval jako primář v psychiatrické léčebně v Praze – Bohnicích na sociální patologii, kde se opět zabýval léčením alkoholové závislosti.

V té době bylo započato s nařízenou ochrannou protialkoholní léčbou u odsouzených už v průběhu výkonu trestu. Zároveň založil 1. Československé ambulantní středisko drogových závislostí, jehož byl dlouholetým předsedou, a snažil se přimět tehdejší ministerstvo zdravotnictví, aby upustilo od volného prodeje toxikomanicky vysoce rizikových léků. Angažoval se v Československé sociologické společnosti, v sekci sociální patologie.

Po roce 1968⋌ ho režim odepsal

Při čistkách po roce 1968 byl z primariátu sesazen a až do odchodu do důchodu (1979) pracoval v léčebně jako sekundář.

Společně s Jaroslavem Skálou a Eduardem Urbanem založili v roce 1967 výcvik pro psychoterapeutickou praxi prováděný formou osobního prožitku, dnes známého pod zkratkou SUR. V terapeutických komunitách vychoval více než 200 frekventantů. Zabýval se psychodramatem a analýzou snů a publikoval v odborném tisku (Praktický lékař, Československá psychiatrie). MUDr. Jaromír Rubeš zemřel 9. února 2000 v Praze.

Milan Hankovec

Strakonice

V článku jsou použity texty Doc. MUDr. Miloše Vojtěchovského, Csc., Doc. MUDr. Jaroslava Skály Csc., PhDr. Eduarda Urbana, Zuzany Kovaříkové a osobní sdělení paní Jarmily Rubešové.

Pohřeb II

Otec, manžel, dědeček, bratr.

Přítel. Rádce. Provokatér.

Děti zoufalé ztrátou

marně bojují s pláčem.

Předem prohraný boj.

Babičku napadlo: Život jde dál.

Obětovala mu celý život.

Dceři se stýská po tom,

kým kdysi byl.

Syn je zmaten.

Když umřou otcové,

synové říkají:

„Nestačil jsem mu toho tolik říct...!“

Řekli by to, kdyby ještě žil,

když to neřekli za celý jeho život?

(Alena Rubešová-Ortenová, 15. února 2000)

view all 14

Jaromír Rubeš's Timeline

1918
March 16, 1918
Volyne, Czechoslovakia
1933
1933
- 1937
Age 14
Gymnazium Strakonice
1937
1937
- 1945
Age 18
Pilsen, Plzen, Czechoslovakia
1946
1946
Age 27
Psychiatry Medical Institution
1955
1955
- 1960
Age 36
Jesenik, Czechoslovakia
1960
1960
- 1968
Age 41
Institute of Psychiatry
1962
1962
- 1968
Age 43
Prague, Czechoslovakia